EM i dressyrIdag står nya medaljer på spel under EM i dressyr i tyska Riesenbeck, där två svenska ekipage finns med bland de som kommer till start i Grand Prix Special. Ridsport är på plats och rapporterar - här hittar du allt du behöver veta för att följa fredagens medaljjakt på EM.
Fredag på EM – fler medaljer ska delas ut

Storbritannien rider hem guldet – ännu en fjärdeplats för Sverige
10.15 inleds dagens klass, en Grand Prix Special som består av de 30 bästa från onsdagen och torsdagens Grand Prix. Två svenskar kommer till start, Patrik Kittel med Touchdown klockan 14.50, och Therese Nilshagen med Dante Weltino OLD vid 15.40.
Det delas ut individuella medaljer efter specialen, som beräknas vara slut 16.50. De 18 bästa från dagens klass går sedan vidare till söndagens Grand Prix Kür, där det väntar tre nya individuella medaljer.
Lagmedaljer på spel i paradressyren
För pararyttarna innebär fredagen Grand Prix B för grad V och IV, där det finns svenska ekipage i båda kategorierna genom Lena Malmström/Fabulous Fidelie, Lotta Wallin/Enebro SB och Louise Etzner Jakobsson/Goldstrike B.J.
Klassen är avslutning på lagtävlingen, där det ska delas ut medaljer, och fungerar även som kval till lördagens kür. Lagryttaren Anita Johnsson gjorde sin start i grad I med Currant LA under torsdagen, vilket resulterade i 69,66 procent.
Ridsports samlade rapportering om EM i dressyr och paradressyr
Start- och resultatlistor
Arrangörens hemsida
FEI:s sida om EM i dressyr
Master list dressyr
FEI:s sida om EM i paradressyr
Master list paradressyr
SVT sänder klassen med start 10.05
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på