DrömstartDouglas Lindelöw och Zacramento startade igång världscupsäsongen på topp – seger direkt!
Fullträff: Douglas vann världscupen i Oslo

Det blev en superstrålande start för förra säsongens världscupfinalister Douglas Lindelöw och Zacramento (SWB, val f 2005 e Cardento-Cortus, äg Håkansson Häst AB) på den nya världscupsäsongen – så bra den bara hade kunnat vara.
De felfria rundorna trillade in stadigt i grundomgången och slutligen gjorde 12 ekipage upp i omhoppningen. Douglas var fjärde ryttare ut och han snålade inte på krutet, samtidigt som kanonfräscha Zacramento var helt med på noterna. Tighta svängar, bra tryck och högt tempo hela vägen in i mål – välplanerat med felfritt och snabbt som resultat.
Omöjliga att slå
Flera försökte ge ekipaget en match, men det var omöjligt att slå tiden felfritt. Toppnamnen försvann ett efter ett och till sist stod det klart: Douglas tar segern i världscupen i Oslo och leder ligan efter den första omgången.
Douglas Lindelöw har många placeringar i världscupen under åren, men det här var hans första seger. Den är värd 20 poäng att ta med under resten av säsongen och var i svenska kronor värd runt 410 000.
Den blågula segertiden var 44,67. Tvåa i klassen blev Kevin Staut med Silver Deux de Virton HDC på 45,51 sekunder. Edwina Tops Alexander med California blev trea på 45,56.

Enda svensk i omhoppning
Douglas var den enda svensken i omhoppning. Irma Karlsson med Chacconu och Petronella Andersson med Bacardi missade omhoppningen med fyra respektive åtta fel. Svenskarna har haft en bra helg i övrigt i Oslo. Petronella har varit tolva och trea med Eclatant i 1,50 och 1,45 samt tia med Bacardi i 1,50. Irma var nia i 1,50 med Chacconu.

Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på