Veterinärt
14 februari 12:21

Hältor, skador och dolda problem – därför krävs ett helhetstänk för hästens hållbarhet

Leder och hältorVeterinären Hanna Jönsson är särskilt intresserad av ortopedi och utredningar av nedsatt prestation vid ridning. Hon ser många olika led- och hältproblem i sitt arbete vid Mälaren Hästklinik. Vilka är de vanligaste?

Hältor, skador och dolda problem – därför krävs ett helhetstänk för hästens hållbarhet
Foto: Lina Nydahl

Hej, kul att du vill läsa artikeln!

Den tillhör Ridsport Plus - logga in, prenumerera eller köp artikeln för att läsa vidare.

– Det är väldigt olika beroende på typ av häst och på vilken sport eller inriktning det handlar om. Vi ser många ledrelaterade problem i ligament, senor och även problem med överlinjen, som hänger ihop med hältor. Om hästen har fått ett problem ger det inte sällan konsekvenser i flera delar av kroppen. Det uppstår sekundära spänningar, där vi ofta kopplar in vår rehabpersonal. 

– Det är sällan hästar kommer in här och bara har en isolerad skada.

Särskilt gäller det islandshästarna,
menar Hanna Jönsson. 

– Jag ser ju många islandshästar, det är en stor ras här i Sverige. Deras gångarter och rörelsemönster gör att de är lite mer svårtolkade, men när du väl knäcker koden är de inte svårare att utreda än andra hästar. 

Ridsport_leder_haltor-1064
Det gäller att se helheten och förstå hur olika strukturer kan påverka hästen, menar veterinär Hanna Jönsson: ”Det är viktigt att ha helhetsbilden.” Foto: Lina Nydahl

– På ett halvblod kan man inte sällan lokalisera hältan vid undersökning. När vi försöker göra samma sak med islandshästarna är det mer utmanade. De har oftast inte bara ett problemområde utan får sekundär påverkan eftersom de har ett ökat gångartsregister och då större möjligheter att kompensera. 

– Hos halvbloden ser man generellt avvikelser eller tydligare hälta i ett tidigare skede. Bland islandshästarna handlar det mer om att man tidigt ser ridbarhetsproblem, där de exempelvis tappar gång, takt eller svävmoment. 

Var observant på alla förändringar i hästens beteende.

Men man ska vara uppmärksam på förändringar i beteende och ridbarhet när det gäller alla hästar. 

– Var observant på allt i hästens beteende som sticker ut från det normala.

I dag talas det allt mer om att beteenden som hittills har setts som normala eller till och med uttryck för positiva känslor hos hästen – som att bocka – i själva verket kan orsakas av smärta. 

Ridsport_leder_haltor-1010
Även om man inte ser en direkt hälta kan en undersökning avslöja skador i ett tidigt skede. Foto: Lina Nydahl

Hanna Jönsson tror inte att alla hästar bockar för att de känner en smärta eller ett obehag. 

– Man ska kolla av hästen med veterinär för att se om det är smärtutlöst, men precis som människor har hästar olika sätt att uttrycka sig. 

Variation är livsviktig

Det viktigaste för hållbarhet är variation.

– Nötande och enformig träning orsakar slitage. Det är väl ingen som går till gymmet och bara tränar ben varje dag? Alla behöver inte skritta ut på långa tyglar i skogen, men inom de möjligheter man har ska man försöka variera ridningen så mycket som möjligt och inte heller låta hästen gå på samma underlag i långa perioder. 

– Det kan också vara så att matchningen med ryttaren inte är helt optimal. Just den ryttaren kanske har en ridning som inte passar just den individen, eller vill använda hästen till något som hästen inte är lämpad för. Det kan vara en känslig diskussion.

– Man måste vara beredd att se över hela sitt system, uppstallning, underlag och team för att utforma de bästa förutsättningarna för sin häst. 

Flera olika behandlingsmetoder

Led- och hältproblemen kan behandlas med många olika metoder, beroende på vad det är för typ av skada, vad det är för häst och vad ägaren vill. 

– Det är viktigt att ha en transparent diskussion med ägaren och ge en tydlig bild av kostnader. Man ska inte glömma att även bilddiagnostiken kan innebära kostnader, men man kan också spara kostnader och tid om man tidigt får en korrekt diagnos och snabbt kommer igång med rätt behandling samt rehabilitering.

– En av de mer hållbara behandlingarna, anser jag, är de ortobiologiska preparaten, där man bland annat använder hästens eget blod för att utvinna biologiska behandlingspreparat. Hästarna kan oftast aktiveras på ett bättre sätt och generellt sättas i rörelse lite tidigare, vilket är positivt för läkningen och hälsan i stort. Vi har använt dessa i många år och de senaste åren har det tillkommit fler versioner. 

Fakta

Ortobiologiska behandlingar 

Hästens eget blod centrifugeras för att få fram de verksamma substanserna.

PRP  Platelet Rich Plasma, en behandlingsmetod där man bland annat utvinner platelets (trombocyter) från hästens blod som sedan återförs för att accelerera kroppens läkning av inflammationer i leder och senor. Processen tar från 15 minuter, beroende på vilken utrustning man använder.

Img_5178
Hästens eget blod centrifugeras för att få fram de verksamma substanserna. Foto: Catharina Hansson

ACS Autologt konditionerat serum (Autologous Conditioned Serum) blockerar ämnet interleukin som styr ledinflammation. ACS utvinns från helblod som inkuberas och därefter centrifugeras och filtreras med avsikten att erhålla cellfritt serum med anrikning av förmodat bioaktiva komponenter. Processen tar 24 timmar. Kallas även IRAP (Interleukin Receptor Antagonist Protein).

APS Autolog proteinlösning (Autologous Protein Solution), framställs genom upprepad centrifugering samt filtrering för att anrika halten trombocyter, leukocyter och plasmaproteiner.

– Vi använder även kortison vid indikation, som är ett billigare alternativ, men som kräver att hästen generellt får vila något längre. Det är oerhört viktigt att hästarna får den tid som behövs efter en skada innan de belastas igen. Varje häst får ett individanpassat rehabiliteringsprogram. 

Det finns också hyaluronsyra, stamceller och polyakrylamidhydrogel. Den sistnämnda har en sammansättning som ger långtidsverkan, men den ger också livstids tävlingskarens i Sverige. Det finns mycket att välja mellan, men det är viktigt att jobba evidensbaserat och enligt gällande reglemente och riktlinjer, menar Hanna Jönsson.

Man ska komma ihåg att alla injektioner innebär risker.

– Man ska också komma ihåg att alla injektioner innebär risker. Det kan till exempel uppstå flair, en inflammatorisk respons, infektioner eller andra komplikationer. Man gör ingen behandling i onödan.

Ett detektivarbete

När det gäller behandlingar av leder och hältor talar man kanske främst om injektioner, men många andra metoder finns.

– Vi har laser- och stötvågsbehandlingar och använder också korrigerande skoningar och utformar rehabiliteringsprogram i samråd med vår rehabpersonal. Men vi är inte hovslagare, så då samarbetar vi med en hovslagare med kompetens för sjukbeslag för att ge hästen de bästa förutsättningarna. Det är väsentligt med ett helhetstänk för en god läkning och lyckad behandling. 

Hanna Jönsson beskriver sitt jobb som ett detektivarbete. 

– Varför får hästen kotledsinflammation? Vilka strukturer kan inverka och påverka kotleden, kanske sitter primärproblemet egentligen där? Eller kommer det från muskulära problem, ligament, senstrukturer, skelettsmärtor? Vem skor? Vem tränar hästen? Hur tränas hästen? Det är viktigt att man har helhetsbilden.

Fakta

Viktiga råd för att undvika hältor

Vad ska man tänka på som hästägare? Veterinär Hanna Jönsson förklarar:

  • Var observant på alla förändringar i hästens beteende som sticker ut från det normala. Det finns ingen rak väg med hästar och du kommer att ha vissa perioder när hästen inte presterar lika bra. Man ska vara uppmärksam på om det bara är en dålig dag efter ett tuffare träningspass eller om det är något annat. Märker man en förändring ska man kontakta sin veterinär i god tid.
  • Det är fördelaktigt att kolla sin häst två gånger per år, även när den mår bra – alltså en vetcheck! – så att man vet hur hästen ser ut när den är normal och frisk. Det gör också att din veterinär lättare kan se när det sedan är något som avviker.
  • Teamet runt hästen är viktigt, att man har en bra hovslagare, tränare, sadelutprovare, foderrådgivare, sjukgymnast eller equiterapeut.
  • Kolla regelbundet din häst från marken genom att till exempel longera och känn igenom hästen varje dag. Om du drar händerna över din häst varje dag kommer du att känna om något är annorlunda. 
  • Försök bygga det bästa systemet runt varje häst. Hur bygger man upp en träningsvecka? Hur mycket behöver hästen vila? Jag föredrar aktiv vila, där hästen får röra på sig. Vissa hästar behöver en vilodag, vissa behöver två eller fler för optimal återhämtning. 
  • Variation i träningen, med både varierande belastning och varierande underlag, vänj också hästen vid olika underlag. Hästar är fantastiskt anpassningsbara och det är viktigt att de är väl tränade och förberedda inför sin uppgift. 
  • Försök se till att hästen utöver träningen får chans att utöva naturliga beteenden i så stor utsträckning som möjligt, t ex kontakt med andra hästar, grovfodertillgång, chans att röra sig fritt i alla gångarter med mera. En gladare häst presterar bättre.

Den här artikeln publicerades först i Ridsport nr 2/2025.

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym