Avelsvärlden har sörjt förlusten av Hickstead världens bästa hopphäst och det faktum att det saknats fryssperma. Det få uppmärksammat är att hingsten har en helbror, Hickstead II under FEI-namnet van Schijndel´s Hickstead II.
Hicksteads helbror tävlar
Hingsten tävlade senast internationellt i ett unghästmeeting i Belgien med ryttaren Joep Raijmakers. Van Schijndel’s Hickstead II (f -04) är godkänd i Zangersheide men har inte avkommor som blivit värderade ännu.
En helbror är ju varken i sport eller avelssammanhang samma sak som originalet men några kommer förmodligen att pröva lyckan med samma blodskombination. Behovet av kloning som nämndes i senaste Hingstytt ligger inte lika nära till hands när en yngre helbror finns för ändamålet.
Uppmärksamma läsare gör oss dubbelt så bra. Malin Erlandsson tipsade RIDSPORT om denna nyhet.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.












Följ Ridsport på