TräningsinspirationHör du till dem som undviker hoppning? Kallar du dig själv för dressyrtant? Lägg av med det, tycker hopptränaren E-G Haking. Han menar att hoppning är extremt lösgörande och att både hästens och ryttarens balans förbättras avsevärt.
Hoppövningar för alla

Hej, kul att du vill läsa artikeln!
En fördel – eller nackdel, beroende på hur man ser det – med bomarbete och hoppning är att det är precist.
– Jag har en känsla av att många dressyrryttare väntar med att göra sådant de planerat att göra om det inte känns bra. Det blir ungefärligt. Men när hinder eller bommar finns med i bilden måste du utföra saker, annars blir det fel, säger E-G Haking.
Är det inte snällare att vänta på att hästen är i balans?

– Jo, det kan det vara, men man måste komma till skott och utmana sig själv.
För den som är lite ringrostig är det en klar fördel att börja med att hitta sin egen balans. Öva på att stå i lätt sits, i både trav och galopp. Galoppera gärna över bommar utan stigbyglar, för att rida med hästen. Det kan även räcka med en bom som du rider över utan stigbyglar.
– Det viktigaste är att inte hålla balansen i hästens mun om du står upp. Om du sitter ner är det viktigt att inte sitta emot hästen över cavalettibommar, för då ger du hästen signalen att gå, och sedan kommer tygeln och säger tvärt om, säger E-G Haking.
Egentligen är hans bästa råd, som den här målgruppen kanske inte kommer att köpa: hoppa barbacka.
– Då måste du vara med hästen. Om du drar för mycket i tygeln hamnar du på manken, och då gör det ont.
En inte lika skräckinjagande tanke är kanske att rida lätt i tretakt, då man står i två travsteg och sitter i ett. Det är en ganska svår uppgift för den som inte är van, men också extremt nyttigt.
Lätt sits skonar ryggen
Det är inte heller det enklaste att stå i lätt sits, vilket är sitsen du bör använda på övningen med bommar på volt här intill. E-G Haking har reagerat på att träningsvideos på nätet nästan alltid visar ryttare som rider lätt när de rider över bommar.
– Men hästen kniper emot ryttaren när hen sätter sig ner. Att stå i lätt sits är bra för hästens rygg, men även för ryttarens balans och ryttarens hand.
– Var alltid i god tid. Två till fyra steg före cavalettiserien ska ryttaren stå upp i lätt sits. Att sitta till hämmar hästens ryggverkan och det är ju den vi vill främja. Ryttaren ska hitta balansen i stigbyglarna och det ska bli en lång överlinje på hästen.
Öva på bommar först
Innan det sätts upp gigantiska hinder i storleken 30 – 70 centimeter, beroende på hur mycket dressyrtant du är, vill E-G Haking definitivt att du ska öva på bommar. Övningen hittar du här intill.
Därefter bjuds det på snälla hinderövningar som ska bygga självförtroende för både ryttare och häst.
Fakta
5 ridövningar som utnyttjar hela ridhuset

Slalomserie
Här får du jobba med rakriktning – ”vansinnigt nyttigt”, enligt E-G Haking.
Längs med långsidan, lägg ut bommar. Första och sista bommarna ska ge en korridor att rida genom, vilket uppnås genom att lägga ut två bommar.
Målet är att hästen ska gå parallellt med bommen, även när hästen flyttas ut mot väggen eller in mot mitten. När du ska flytta den, tänk mycket svag skänkelvikning.
Rid övningen i trav först. Därefter blir det galopp, och då är det viktigt att hästen inte slår om.
– Håll skänkeln stilla. De små justeringarna ska inte ske med handen utan med skänklarna. Det ska vara jämn bjudning in i handen, säger E-G Haking.
Rid i båda varven.

Få hästen mellan hjälperna
Här får du och hästen ingen hjälp av väggar, och det blir en kombination av rakriktning och volt.
– Gör den först i trav och sedan i galopp, ”wow”, säger jag bara, säger E-G Haking. Det här är en övning som dressyrhästen verkligen har nytta av, en del av det handlar om att den får något nytt, bommar, att titta på.
Du kommer i trav på den röda linjen (se skiss). När du passerar mitten på ridhuset, lägg en stor, rund och fin volt. Innan du kommer in mellan bommarna, sätt dig sakta i sadeln och gör en halvhalt, som ska komma exakt där du vill ha den. Rid sedan skänkelvikning ut på spåret igen.
– Men det ska bli skänkelvikning och inte handvikning, det är en jädra skillnad. Jag ser ofta att ryttare försöker tränga med handen och det beror på att hästen inte tar skänkeln. Då blir hästen förböjd, säger E-G Haking.
Beröm med innerhanden när du kommer ut på spåret.

Bommar på volt
Att rida över bommar på volt ger precision och balans. Lägg ut fem bommar där nummer två och fyra är upphöjda.
Börja i skritt på ytterkanten av bommarna, då ska du få in två steg mellan bommarna. Målet är att hålla reda på yttersidan och få hästen runt innerskänkeln.
– Du måste hålla lite på yttertygeln så att hästen inte älgar iväg, då slår den i bommarna. Tänk att det nästan ska bli lite spansk skritt av det hela, säger E-G Haking.
Efter sista bommen rider du i tendens till öppna mot väggen. När hästen tagit innerskänkeln, läng tygeln och öka skritten.
– Det ska vara en offensiv skritt, hästen får inte försvara sig genom att takta, den ska sträcka ut.
När du kommer nära bommarna igen, samla upp hästen så att den får in två steg mellan bommarna.
Gör i båda varven.
Gå sedan över i trav och stå i lätt sits. Sikta på mitten av eller något mot innerkanten av bommarna, beroende på häst och steglängd.
– Vi vill att hästen ska öppna upp i bogarna, skjuta på och hålla sin egen balans över bommen. Den ska tänka framåt över bommen, instruerar E-G Haking.

Hinder på medellinjen
Sätt upp två sockerbitar och en bom, eller använd hinderstöd om du tror att du vill höja lite grann när du ridit på den väldigt låga höjden.
Målet är att det ska bli samma båge före och efter hindret, och att du kan pricka distansen med samma steglängd hela tiden.
– Du kan sitta eller stå, men hindret ska vara på låg höjd för att göra det bekvämt för dig själv, säger E-G Haking.
Hästen ska vara runt innerskänkeln, den ska inte falla inåt, medan yttertygeln reglerar steglängden.

5,5:a
– På min tid skulle man travhoppa jämt, och högt. Jag har travhoppat 1,50, men det är extremt slitsamt för hästen och det gör man inte längre. Travhoppning kräver också mer balans hos ryttaren, då behövs en tränare som talar om hur det ska utföras. Därför kör vi 5,5:an i galopp i den här övningen, säger E-G Haking.
Bygg så här: Lägg ut tre-fyra galoppbommar med 3,20-3,30 mellan bommarna. Sedan kommer ett lågt kryss, därefter är det 5,5 meter till ett stigsprång som består av ett kryss i framkant där du kan lägga upp en bom i bakkant så småningom.
– Tänk på att bygga kryssen så att bommarna inte låser sig. Det ska vara fem-sex centimeter mellan bommarna där de är som närmast varandra, tipsar E-G Haking.
Att rida på 5,5 meter när man kommer in i galopp kräver att hästen backar av lite och inte kommer med för långa språng, men den får hjälp av att galoppbommarna före hindren sätter steglängden.
Det är en fördel att börja med att bara ta galoppbommarna och sedan bygga upp hindren, för att få in känslan.
Bygg inte stigsprånget högre än cirka 70 centimeter, ett högre hinder krävs mer plats mellan hindren.
Den här artikeln publicerades först i Ridsport nr 15/2024.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på