Global Champions LeagueTvå segrar på två starter i femstjärnig 1,60-hoppning. Henrik von Eckermann och Glamour Girl är ett riktigt hett ekipage.
Kolla klippet: Andra raka 1,60-segern för Glamour Girl

Förra helgen vann världsettan och regerande världsmästaren Henrik von Eckermann och Glamour Girl (KWPN sto f 2011 e VDL Zirocco Blue–Caletto I, uppf Stuteri Gaesbeek, äg Portfolio Horses) en 1,60-hoppning på det femstjärniga GCL-meetinget i Miami, USA.
På fredagen upprepade ekipaget segersuccén genom att vinna en 1,60-klass under det pågående GCL-meetinget i Mexiko.
Det handlade om en klass med över 50 startande där 17 av dem var felfria. Bland nollorna var det svenska ekipaget klart snabbast och vann med ungefär 3,5 sekunder tillgodo på tvåan, Mexikos Arturo Parada Vallejo/Bacot.
Det blev svenskt även på tredje plats genom Malin Baryard Johnsson/H&M Indiana.
Se ett klipp på segerrundan från Henrik von Eckermanns Instagram nedan.
Segern gav ungefär 420 000 kronor i prispengar, vilket innebär att Glamour Girl har hoppat in närmare 700 000 kronor på en vecka.
GCT-meetinget fortsätter med bland annat en Grand Prix över 1,60-hinder i morgon, söndag.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på