Blogg
28 november 2013 08:13

Lastbilarna börjar rulla in

Nu övas det inne på arenan från tidig morgon till mitt i natten. Stjärnorna i Stjärnornas hoppning har varit inne och hoppat lite utan missöden och under stor mediabevakning.

Caroline af Ugglas gjorde succé endast iförd linne och säkerhetsväst (på överkroppen alltså, hon hade ridbyxor, stövlar och hjälm på sig också!)

Stora hästlastbilar rullar in i Globen, lastar av hästar och utrustning och rullar ut. I dag anlände också de långväga artisterna JF Pignon och Anne Krüger och alla verkar ha klarat resan problemfritt – skönt ! När jag gick från stallarna mumsade samtliga lugnt på sitt natthö. I morgon tränar Pignon för första gången, det ska bli spännande att se vad han har att bjuda på i år, säkert är i alla fall att det är något fascinerande. Den mannen är ju magisk med hästar!

/Marianne

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Senaste publicerat
Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym