Blogg
20 november 2016 11:00

Lördagen i Vechta

Lena Nyström fortsätter sin resa runt i Europa för att titta på hingstpremieringar. Den här helgen är det Vechta som gäller och som vanligt kommer hon med snabba rapporter och insiktsfulla kommentarer.

Lördag kväll, 23.00, en trött bloggare sitter i sängen och ska försöka skriva ihop något läsvärt… Dagen har innehållit allt ifrån ärande av premiehingstarna och utlysande av segerhingst i såväl hoppning som dressyr, samt även vinnare av Hauptpremie inom båda disciplinerna, till auktion och sist, men inte minst Althengstparade.

Om vi börjar från begynnelsen så blev kat nr 33 (Zinedine-Contender) segerhingst i hoppning, för ägare och uppfödare säkert väldigt trevligt, för mig lite mindre trevligt eftersom jag helt missade honom på grund av ett av nöden påkallat toabesök… Mög! Han såldes sedan på auktionen och blev dyraste hopphingst, Gestuet Bonhomme i Berlin köpte för 215′ Euro. Reservsegrare blev nr 22 (Coupie-C-Indoctro) och priset för honom blev 125′ Euro. Han kommer att tjänstgöra på Celle.

1.a Reservsegrare som det heter här i Tyskland, blev nr 12 (Cascadello-Balou de Rouet). Köpare från Tyskland betalade 80′ Euro för honom. 2M2’s godkände hingst e Canturo-Cassini II stannade i Tyskland för 25’Euro.

Bland gångartshingstarna segrade nr 35 (Fürstenball-Sandro Hit). Han såldes till Schweiz för 300′ Euro. Reservsegrare blev den andra premierade Fürstenballsonen, nr 64 ue. Quattro B. Han gick till Bayern för 220′ Euro. Helgstrand Dressage köpte nr 38 (Ampère-Lorentin) för 200′ Euro, medan den andra premierade Ampère-sonen ue. Royal Diamond såldes till Tyskland för 140′ Euro. Johan Ifversons båda hingstar såldes för 130′ respektive 110′ Euro.


Segerhingsten i dressyr (Fürstenball-Sandro Hit). Foto: Lena Nyström.

Det nomineras tre hopphingstar och tre gångartshingstar, vilka tävlar om Hauptpremie inom respektive disciplin. Hingstarna bedöms utifrån sina sportmeriter, sitt resultat på fleradagarsprov samt inte minst utifrån kvaliteten på sin första fölårgång. I år vanns hopptiteln av Hickstead White (Hickstead-Coupe de Coeur) från Sprehe, medan gångartstiteln gick till Morricone (Millennium-Rubin Royal) från Bonhomme.

Seneftermiddagen och kvällen har ägnats åt ridna hingstar i olika discipliner och åldrar, bl.a. fick vi se Ingrid Klimke på Hale Bob, hennes ytterst framgångsrika fälttävlanspartner, vilken till exempel var i Rio i somras. Hon hade även med sig Franziskus (Fidertanz-Alabaster) med vilken hon gjort ett enormt jobb, genom att utbilda honom till Intermediaire 1-klass, han är allt annat än samarbetsvillig alltid.

Highlights bland hopphingstarna var VDL Dallas (Douglas-Heartbreaker) som lekte sig över maxade hinder, underbart begåvade Action Blue (Action Breaker-Chacco Blue), härligt hoppande Casalido (Casall-Calido) storhoppande Chacco’s Son II (Chacco Blue-Lancer III).

På dressyrsidan njöt jag av Marc Cain (Millennium-Don Primero) från Sprehe, han utvecklas i rätt riktning hela tiden, det har hänt massor sedan jag såg honom på Bundeschampionatet för några månader sedan. En ny mycket mycket positiv bekantskap var Ironman (Ferro-Tuschinski) från Ad Valk; härlig mekanik med mycket elasticitet och starka bakben.


Snackishingsten Ibiza (Desperado-Jazz). Foto: Lena Nyström.

Ibiza (Desperado-Jazz) är en snackehingst här i Tyskland och det har han mandat att vara; superfin modell, ljuvligt psyke och tre härliga gångarter. Även detta är en Ad Valk-hingst, men han har tjänstgjort genom Ludwig Kathmann den gångna säsongen.

Holländarna hade även med sig Galaxie (Jazz-Future) med pappas känslighet som minus men med härlig svingande mekanik genom hela kroppen i såväl trav som galopp som stora plus. Van Uytert äger.
Florenz (Florencio-Sandro Hit) från Sosath utvecklas fint under Lukas Fischer, som även bl.a. visade upp stationens For Dance (For Romance-Rubiloh) på ett tilltalande sätt. Han är en av mina favoritsöner till For Romance (Fürst Romancier-Sir Donnerhall), som gjorde en fin uppvisning under Kira Wulferding, han är på väg i en rak bana mot GP, medan Don Nobless (Dancier-Don Davidoff) från Pape redan är där. Han var slutnummer och man åker hem med en behaglig bild i sin hjärna, fin ridning på en dansande häst.


Don Nobless (Dancier-Don Davidoff). Foto: Lena Nyström.

I morgon är jag ledig, på måndag väntar nya rapporter, denna gång från Westfalenförbundet.

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym