Tätt efterDet blev en andraplats i Grand Prix-klassen i St Tropez för Angelica Augustsson Zanotelli och Kalinka van de Nachtegaele. Bara några hundradelar skilde henne från segern.
Lyckad utomhuspremiär för Angelica och Kalinka
I den trestjärniga GP-klassen över 1,50-hinder tog sig tio ekipage till omhoppning. Lorenzo de Luca från Italien och Carlson 86 vann, men bara åtta hundradelar efter kom Angelica och Kalinka i ekipagets utomhuspremiär.
– Det var en omhoppningsbana som passade mig väldigt bra med några ”rollbacks”. Långa raksträckor är lite svårare för det går lätt fortare och fortare, så det passar oss bra att vända och svänga lite mer. Men till sist fick hon galoppera på lite, säger Angelica Augustsson Zanotelli till Svenska Ridsportförbundets hemsida.
Närmast väntar fyrstjärniga tävlingar i Montefalco innan det blir femstjärniga tävlingar samt Global Champions Tour i Rom.
Angelica tog också en placering i en 1,45-klass under söndagen i St Tropez med Kendrick 4.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på