Jordbruksverket har godkänt Svenska Avelsorganisationen för Amerikanska hästraser som registerförande förening.
Ny registerförande förening

Detta innebär att man som hästägare har ett alternativ till Svenska Hästavelsförbundet om man vill tilläggsregistrera eller ta ut ett pass för en häst för avel och produktion. Ett hästdjur för avel och produktion är en häst som:
• inte är registrerad i en stambok,
• inte har FEI-pass, eller
• inte är på väg till slakt.
Det kan exempelvis gälla korsningshästar eller hästar med okänd härstamning men även de föl som ännu inte införts i en speciell stambok definieras som hästdjur för avel och produktion.
Mer information finns på Jordbruksverkets webbplats.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.












Följ Ridsport på