VärldsrankningenOliver Townend, som hållit ett starkt grepp om förstaplatsen på världsrankningen de senaste månaderna, halkar ned till andra plats. Rosalind Canter tar över tronen som världsetta i fälttävlan.
Ny världsetta – tillbaka i toppen
Den senaste rankningen baseras på resultat från den 1/7 2023 till den 30/6 2024. Efter nio månader återtar nu Europamästaren och den OS-aktuella ryttaren Rosalind Canter, Storbritannien, förstaplatsen på världsrankningen. Den tidigare världsettan Oliver Townend ligger nu istället tvåa. På tredje plats hittar vi Tom McEwen.
Bästa svensk på rankningen är fortfarande Sara Algotsson Ostholt, som dock tar några kliv nedåt från tidigare plats 37 till nuvarande 55. Inom topp 100 på världsrankningen hittar vi även OS-aktuella Louise Romeike.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på