Dressyr
14 september 10:22

Per Duvefelt segrade – över sig själv

ElitdressyrenNär Per Duvefelt stod på prispallens översta position efter en Intermédiaire I var det tomt på pallens andraplats. Där skulle nämligen Per själv ha stått.

Per Duvefelt segrade – över sig själv
Per Duvefelt och Ann Hammarlund Holst på prispallen. Foto: Hege Hellström

Hej, kul att du vill läsa artikeln!

Den tillhör Ridsport Plus - logga in, prenumerera eller köp artikeln för att läsa vidare.

Under Elitdressyren på Djursholms Ridklubbs sista dag reds en FEI Intermédiaire I med elva startande. Två av dessa startplatser tillhörde samma ryttare, nämligen Per Duvefelt. Han var på plats utan hästskötare.

– Det är lite lättare att göra flera starter när det är fler startande, då blir det mer tid mellan, säger han.

Men trots att det blev lite tidspress höll dressyrryttaren måttet. Han startade först av alla med Maderik EMS (SWB hingst f -17 e Sankt Erik II-Floricello, uppf Marina Svedin, äg Marina Elizabet Svedin, Per Duvefelt), men det hindrade inte domarna från att belöna ritten med 68,578 procent, ett resultat som inte skulle slås under tävlingen.

Img_1023
Per Duvefelt och Chelsea EMS kom tvåa i klassen. Foto: Hege Hellström

Från andra till tredjeplats

Ann Hammarlund Holst låg länge tvåa i klassen med Ingenious (SWB val f -15 e Diarado-No Limit, uppf Top Equestrian Wear AB, äg Ann Hammarlund Holst, Fredrik Holst). Ekipaget fick 67,549 procent.

Men så kom Per åter in i klassen, som sista startande, med Chelsea EMS (SWB sto f -16,uppf Erik Strömqvist, äg Erik Strömqvist, Per Duvefelt) och petade ner Ann till en tredjeplats genom att rida ihop 67,794 procent.

Ungt framtidshopp

Img_0982
15-åriga Ella Jerlin och Madcap of Thille debuterade i seniorklass. Foto: Hege Hellström

Med i klassen fanns också en betydligt yngre ryttare. Ella Jerlin är bara 15 år – men har tävlat nu 10-åriga Madcap of Thille i fyra år.
– Det var lite hett, säger Ella som svar på hur det kändes under ritten.
– Hon är världens snällaste, och världens roligaste, blir svaret på hur hästen är.
Ekipaget har tidigare ridit två EM för children. Resultatet i dag blev en sjundeplats med 64,853 procent.

En hästägare som strålade var Ulrika Dolkow. Hon hade tänkt sig en tävlingskarriär med hästen Livingston – men efter en cellgiftsbehandling år 2024 har hon fått nervskador i händerna, vilket fått henne att lägga ridhjälmen på hyllan.

– Jag hade ju tänkt att vi skulle göra den här resan, jag och hästen. Men nu har det löst sig så bra, min extradotter har jobbat hos van Holst och nu får hon rida hästen. Det är faktiskt inte bitterljuvt, hästen är väldigt talangfull och ryttaren är en fröjd att titta på, säger Ulrika.

Resultatet för Livingston blev 66,324 procent, vilket räckte till femteplatsen.

Img_0867
Ryttaren Paulina Harsem, hästen Livingston och hästägaren Ulrika Dolkow. Foto: Hege Hellström

Hästskötare till ridläraren

På plats fanns förstås inte bara ryttare och hästägare – även hästskötare är bra att ha, även om många verkar klara sig utan.

Ridläraren på Bromma Ridklubb, tillika polisen, Maria Waldö hade med sig sin ridskoleelev Inger Kvarfordt som hästskötare till Viento.

– Det är kul att vara med och se bra ridning. Vad man gör? Ja, det är mycket strykkappor, och så är man allmän hantlangare. Och vatten, om det är varmt ute, säger Inger.

Img_0880
Hästskötaren Inger Kvarfordt, hästen Viento och ryttaren Maria Waldö. Foto: Hellström

Marias ritt kändes bra, berättar hon.
– Han var jätteduktig. Vi har inte tävlat på 1,5 år på grund av skada. Han rymde ur boxen och fick två frakturer på knäet och en fraktur över ögongloben. Jag har också varit skadad, i tummen, efter en övning inom polisen. Just en sådan övning som ska göra jobbet säkrare, säger Maria.

Resultatet för teamet kring Viento blev 64,216 procent, en åttondeplats.

Img_0884
Snacks ingick i startavgiften. Foto: Hege Hellström

Resultat

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym