Dressyr
29 oktober 18:44

Red hem segern med egna uppfödningen: ”Helt galet”

Jönköping Horse ShowTherese Tällberg med Zenjov dansade sig till seger i finalen för femåriga dressyrhästar i Jönköping. Här berättar hon mer om uppfödningen som både är känslig och avspänd på samma gång.

Red hem segern med egna uppfödningen: ”Helt galet”
Therese Tällberg och Zenjov. Foto: Fredrik Jonsving

Hej, kul att du vill läsa artikeln!

Den tillhör Ridsport Plus - logga in, prenumerera eller köp artikeln för att läsa vidare.

Therese Tällberg med Zenjov (SWB val f-21 e Suarez – Carabas, uppf Eva Tällberg, äg Therese Tällberg) gick ut sist i startfältet och avgjorde finalen för femåriga dressyrhästar vid Jönköping Horse Show på torsdagen. Resultatet 80,228 procent räckte hela vägen till förstaplatsen.

– Det känns helt galet, jag fattar ingenting. Jag har lite svårt att ta in det här, säger Therese som bor i Bollnäs i Hälsingland.

– Jag åkte hit med en förhoppning om att kanske bli topp tre, men jag trodde aldrig i min vildaste fantasi att vi skulle vinna.

Kärlek från dag ett

Hästen är familjens egna uppfödning.
– Jag har aldrig suttit på en såhär fin häst förut, som bara vill och är superkänslig men samtidigt avslappnad. Han har väldigt lätt för sig. Han är väldigt cool och lugn, men när man kortar tygeln och han får ett jobb att göra så taggar han till.

Therese var med när Zenjov kom till världen.
– Det var kärlek direkt när han kom ut. Jag sa på en gång att den här hästen vill jag ha, han måste bli min. Jag älskade honom från dag ett, men att det skulle bli såhär bra visste jag inte, säger hon.

Therese Tällberg - Zenjov (swb) Fj-8469
Therese Tällberg och Zenjov. Foto: Fredrik Jonsving
Therese Tällberg - Zenjov (swb) Fj-8271
Therese Tällberg och Zenjov. Foto: Fredrik Jonsving

Koll på nerverna

Ekipaget deltog i unghäst-VM tidigare i år.
– Det är det största vi gjort och det var min första internationella tävling. Verkligen en upplevelse, jättekul att vara där. Då var det mina nerver som inte höll sig i styr.

Men nerverna lyckades Therese hålla i schack i Jönköping, trots att hon gick ut sist i startfältet och avgjorde alltihop.
– Innan vi skulle gå in var jag så nervös så jag ville bara att det skulle vara över, men det gick bra. Jag försökte hålla mig lugn och gled med.

– Jag är extra nöjd med mellantraven, där tycker jag att han vågade trycka på lite mer. Jag har alltid vetat att det funnits där, men både han och jag har varit lite försiktiga. Sedan tycker jag att galoppen blivit mycket bättre, där kommer jag verkligen till ridning vilket är kul. Sedan har han en väldigt fin skritt, men det har varit lite svårt de här dagarna. Jag tror att det har med omgivningen att göra, det är en speciell atmosfär. Jag är väldigt nöjd överlag. Han har väldigt lätt för sig.

Breeders-vinnaren på plats

Tvåa blev Breeders Trophy-vinnarna Lina Dolk och Mackmyras Amorino (SWB val e Majestic Taonga – Ampere uppf Cecilia och Andreas Strömberg, äg Dolk Dressage, Cecilia Strömberg). Trea i klassen blev Johanna Due Boje med Hesselhoej Diddle (DWB sto f-21 e Hesselhöj Donkey Boy – Sezuan, uppf Hesselhoej DK/Anders Hoeck, äg Katrin Frick)

Lina Dolk - Mackmyras Amorino (swb) Fj-8058
Lina Dolk och Mackmyras Amorino. Foto: Fredrik Jonsving
Johanna Dueboje - Hesselhoej Diddle Fj-7620
Johanna Dueboje och Hesselhoej Diddle. Foto: Fredrik Jonsving

Resultat

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Senaste publicerat
Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym