MästerskapNu är de båda kvalen vid SM i paradressyr klara - och det är några rutinerade förhandsfavoriter som ligger i topp. Missa inte heller den filmade intervjun med Mette Ubbesen som gör sitt första SM som ny förbundskapten för para-dressyren. Och hon är nöjd med vad hon ha fått se.
Så gick det i paradressyrens SM-kval

Hej, den här artikeln tillhör Ridsport Plus - vårt låsta material.
Redan prenumerant?
Aldrig skapat ett digitalt konto?
I den största klassen, Grade v med tolv startande, behåller Paralympicsekipaget Lena Malmström och Fabolous Fidelie ledningen efter att ha toppat de båda kvalen. Relativt nya para-ryttaren Lotta Wallin tog hand om andra och tredje plats med två hästar.
Sammanställning, Grade V
Grade IV med sex startande toppas av flerfaldiga mästerskapsmedaljören Louise Etzner Jakobsson/Goldstrike B.J som har vunnit båda kvalen.
Sammanställning, Grade IV
Carolin Steen/Miragé har lyckats bäst av de fyra startande i Grade III och toppar efter båda kvalen.
Sammanställning, Grade III
I Grade II finns enbart tre till start på SM och där toppar Linnéa Henrysson/Marocko efter båda kvalen.
Sammanställning, Grade II
Intervju med förbundskapten Ubbesen
Mette Ubbesen gör sitt första SM som ny förbundskapten för para-dressyren och hon är glad över vad hon fått se hittills.
Resultaten från omgång 1,2 och finalen läggs ihop. Finalerna i paradressyr rids i morgon, lördag.
Patrik Kittel toppade seniorernas SM-kval: ”Många fina saker”
Resultat
Regler, SM i paradressyr
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på