SM i WEDet var spännande in i det sista när SM i working equitation avgjordes i Linköping i helgen. Men ingen kunde rubba Idamaria Johansson från tronen.
Storfavoriten vann SM i working equitation

I helgen avgjordes SM i working equitation, WE, i samband med SM-veckan i Linköping – och Idamaria Johansson försvarade sitt guld från förra året. Storfavoriten vann alla tre grenarna, dressyr, teknik och speed, efter en tät strid om medaljerna med guldhästen Hoxi.
Blott 16-åriga Sara Nissling på Elwin B tog silvret, bara dryga sekunden långsammare än vinnaren i speedmomentet. Rutinerade Maria Säwe på Akropolis tog hand om bronset. Maria har varit en drivande kraft inom utvecklingen av sporten i Sverige och deltagit i flera tidigare Riksmästerskap och SM.
Det var första gången som ridsporten tog plats i samband med SM-veckan i Linköping, där totalt 31 sporter fick nya svenska mästare.

SM i working equitation
Guld – Idamaria Johansson, Strängnäsbygdens Ryttarförening, Hoxi, 39 poäng (plac 1+1+1)
Silver – Sara Nissling, Linköpings Fältrittklubb, Elwin B, 26 poäng (plac 9+2+2)
Brons – Maria Säwe, Ölmstad Rid och Körsällskap, Akropolis, 26 poäng (plac 3+4+6)
Förutom SM-klassen avgjordes Riksmästerskap för seniorer, juniorer och young riders samt tre kringklasser, LC-LA.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på