Dressyr
11 april 14:48

Svensk seger i internationell Grand Prix

InternationelltEn svensk ryttare tog hem segern i fredagens internationella Grand Prix i Tolbert, Nederländerna.

Svensk seger i internationell Grand Prix
Therese Nilshagen i sadeln på Navarro. Foto: Tanja Becker

Hej, kul att du vill läsa artikeln!

Den tillhör Ridsport Plus - logga in, prenumerera eller köp artikeln för att läsa vidare.

Det var Therese Nilshagen som stod för prestationen i Tolbert. Tillsammans med sin nya tävlingspartner Navarro (HANN hingst f -16 e Negro–San Remo, uppf Georg Kok, äg DLZ Lodbergen) visade hon upp ett program som belönades med 72,935 procent – och som räckte hela vägen till seger i klassen.

Segern innebär ytterligare ett steg framåt för ekipaget, som under det senaste året visat en stadig utvecklingskurva på internationell nivå.

Även Cecilia Bergåkra fanns med i klassen och stod för en stark prestation. Tillsammans med sin My Friend (SWB sto f -11 e Friendship-Troll, uppf Carina Edin & Stiven Wiklund, äg fam Bergåkra, Carina Edin & CEO Equestrian AB) red hon på personbästa, 67,957 procent.

Resultat

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym