Dressyr
17 maj 21:47

Sverige sjua – Belgien segrade på hemmaplan

Nations CupDet fanns inget utrymme för misstag när det svenska Nations Cup-laget kom till start med endast tre ekipage i belgiska Lier på lördagen.

Sverige sjua – Belgien segrade på hemmaplan
Tinne Vilhelmson Silfvén med Hyatt. Foto: Kim C Lundin

Det blev en tuff start för det svenska seniorlaget på plats i Lier, Belgien, när det visade sig att lagankaret Patrik Kittel och Touchdown inte kunde starta vid helgens Nations Cup. I samband med veterinärbesiktningen på fredagen rörde sig hästen något ojämnt.

Med ett fjärde ekipage borträknat från laget innebar det att samtliga tre resultat skulle räknas i lagklassen.

Tinne bästa svensk

Först till start för Sverige var Malin Wahlkamp Nilsson med Zackson som slutade på 66,435 procent. Dagens bästa svenska resultat i lagtävlingen stod Tinne Wilhelmsson Silfvén och Hyatt för med 69,804 procent. Maria von Essen och Invoice slutade på 67,282 procent.

Segern gick till Belgien. Tyskland kom tvåa följda av Nederländerna på tredje plats.

Ny chans på söndagen

På söndagen väntar nya chanser för ekipagen att visa framfötterna när det är dags för individuella starter i Grand Prix Special och Grand Prix Kür. Maria von Essen och Invoice startar i specialen kl 12.00. Även Tinne Vilhelmson Silfvén och Hyatt startar i specialen med start kl 13.09. Malin Wahlkamp Nilsson och Zackson startar istället i Grand Prix kür med starttid 14.39.

Startlistor och resultat
ClipMyHorse sänder live

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym