Unghäst-VMDet har blivit dags för världens bästa unghästar i hoppning att göra upp om världsmästartiteln. På torsdagen rids de första kvalen för 5-, 6- och 7-åringar. Här är allt du behöver veta för att följa mästerskapet, där närmare 20 svenska hästar startar.
Unghäst-VM i hoppning drar igång i Belgien

Unghästvärldsmästarna i dressyr är korade, nu har det blivit dags för världens bästa unga hopphästar att göra entré vid unghäst-VM i hoppning. Med ryttare som Rolf-Göran Bengtsson, Nicola och Olivier Philippaerts, Gilles Thomas och Christian Ahlmann är det bäddat för högklassig sport när de 5-, 6- och 7-åriga hästarna äntrar arenan i belgiska Lanaken.
På plats är närmare 20 av Sveriges bästa unghästar i hoppning för att representera det svenska varmblodet. Dessutom finns det en stor trupp med utlandsfödda hästar som rids av svenska ryttare på mästerskapet. Totalt är det 39 hästar som rids av 29 svenska ryttare.
Program unghäst-VM i hoppning
Torsdag 22 september
Kval 1 för 5-, 6- och 7-åringar.
Fredag 23 september
Kval 2 för 5-, 6- och 7-åringar.
FEI Grand Prix ”Sires of the World” över 1,50-hinder.
Lördag 24 september
Consolation för 5-, 6- och 7-åringar.
Söndag 25 september
Finaldag för 5-, 6- och 7-åringar.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på