30-tal olagliga skyltar
Sverige
Det hittades totalt närmare 30 skyltar och Vindö Ryttarsällskap letade bäst i sökandet efter olagligt uppsatta ”Ridning förbjuden-skyltar” i Värmdö kommun.
Det krävs tillstånd att sätta upp skyltar med ”Ridning förbjuden” och eftersom det inte fanns några tillstånd registrerade ville Värmdö kommun ha kontakt med markägare som satt upp skyltar. I början av hösten 2011 tog kommunen hjälp av nätverket Vision Häst Värmdö som spred budskapet att leta skyltar till stall, ridklubbar och privatryttare.
Som tack för hjälpen i letandet utlovade kommunen 1 000 kronor i belöning till den som hittade flest skyltar. Av de närmare 30 skyltar som hittades fanns 16 på Vindö och hittades av Vindö Ryttarsällskap som får sin belöning den 2 februari meddelar Vision Häst Värmdö.
blog comments powered by