FörsäljningDe ingick i silvergänget på lag-SM i Falsterbo i juli och syntes i Scandinavium i våras. Nu splittras Jens Fredricson och Kiara då ägaren har sålt SWB-stoet.
Jens Fredricsons SM-medaljör såld utomlands

Hej, kul att du vill läsa artikeln!
Kiara (SWB sto f -16 e Kannan u Quick Silver (SWB) e Quick Star (SF), uppf Ulrika Trägårdh) var placerad i 7-årschampionatet under Breedersveckan för två år sedan, då reds hon av Nicole Holmen och ägare innan den aktuella försäljningen var uppfödaren och MK Equestrian AB.
2024 började stoet sin internationella karriär under Jens Fredricson. Ekipaget har bland annat gjort kringklasserna på flera världscupmeeting och var bland annat placerade i en 1,45-klass i Scandinavium i februari i år. De har också vunnit en internationell trestjärnig 1,45-klass i Danmark under året.
Det sista ekipaget gjorde tillsammans var att ingå i silverlaget på årets lag-SM i Falsterbo och i samband med tävlingen såldes stoet till Schweiz. Försäljningen var dock inget som kom som en överraskning för Jens Fredricson.
– Nej, det var en planerad försäljning som ägaren ville göra, säger han.
Ny ägare till det 9-åriga stoet är Marcela Ferrero Larocca, Schweiz, och enligt uppgifter till Jens Fredricson ska stoet ridas av en junior.
Jens Fredricson vill nu fylla på i stallet och letar efter nya hästar.
– Det är alltid kul, men svårt, att leta hästar. Nya hästar – nya möjligheter, säger han.
Jens Fredricson tog även individuellt SM-guld på Sundbyholm i går, söndag. Detta tillsammans med Markan Cosmopolit (SWB val f -11 e Cohiba–Calido I, uppf Sören Savgren, äg Interbreed AB & Strömsholms Marketenteri), valacken som ryttaren även har tagit lagguld med både på VM och EM.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.











Följ Ridsport på