Hoppning
6 maj 14:26

Farrington tillbaka som världsetta – avgjorde med supermånad

På toppenEfter dominansen i världscupfinalen och nya toppsegrar är Kent Farrington åter etta i världen – med minsta möjliga marginal till Scott Brash. Formen är glödhet, och nu väntar nya toppdueller.

Farrington tillbaka som världsetta – avgjorde med supermånad
Kent Farrington - Greya Foto: FEI/Shannon Brinkman

Hej, kul att du vill läsa artikeln!

Den tillhör Ridsport Plus - logga in, prenumerera eller köp artikeln för att läsa vidare.

Kent Farrington är åter på toppen av världsrankingen. Efter en närmast överlägsen insats i Longines FEI Jumping World Cup Final, där han vann de två första omgångarna och säkrade titeln med sina stjärnston Toulayna och Greya, kliver amerikanen upp som världsetta igen.

Minimal marginal till Scott Brash

Marginalerna är dock minimala. Farrington passerar Scott Brash med endast 19 poäng, ett styrkebesked efter en månad där allt klaffat. Segern i världscupfinalen följdes upp med ytterligare en fullträff i Kentucky, där han tog hem Grand Prix-klassen med Descartes SR, som kort därefter också var trea i Monterrey.

Andra gången i topp – efter von Eckermann

Det är andra gången Farrington toppar rankingen. Senast var han världsetta i ett år från maj 2017, och så sent som i fjol tog han tillbaka förstaplatsen från Henrik von Eckermann. Nu är han åter i förarsätet med 3 511 poäng.

– Självklart är jag otroligt glad över att vara tillbaka som världsetta. Det är en stor ära för mig och hela mitt team, som gör det här möjligt med en fantastisk grupp hästar. Jag är verkligen tacksam över att få rida så enastående hästar och arbeta tillsammans med så skickliga människor. Med så hård konkurrens ser jag fram emot fortsatta dueller i sporten, säger Farrington till FEI.

Så ser topp 10 ut i världsrankingen

Bakom Farrington jagar Brash på 3 492 poäng, följd av Tysklands Richard VogelBen Maher ligger kvar som fyra, medan Belgiens Gilles Thomas håller femteplatsen.

Bästa kvinna – och stark toppbredd

Bästa kvinna är fortsatt Frankrikes Nina Mallevaey på sjätte plats. I topp tio finns också namn som Christian Kukuk, Steve Guerdat och McLain Ward – där Ward tillsammans med Farrington är de enda amerikanerna som nått förstaplatsen i världen.

Henrik von Eckermann är bästa svensk på plats 46, ett tapp på två placeringar jämfört med föregående månad.

Här hittar du hela rankingen

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym