Har ni någonsin lämnat ert hem, satt er i bilen och efter fem minuters körning parkerat vid en internationell hopptävling?
Det har jag gjort.
Nu har jag gjort det.
Det var dessutom med en väldigt spänd förväntan i kroppen jag klev ur bilen och sedan tog sikte på min hemmaklubb Växjöortens Fältrittklubb.
Baltic Cup i fyra dagar stod på schemat och redan vid första anblick var det lite nypa mig i armen-varning för min del.
En internationell hopptävling i Växjö – för första gången någonsin. Dessutom den enda i Sverige för ponnyer under 2024.
Ja, då är det faktiskt lite nypa-läge i armen.



VFK har under den senaste sju-åttaårsperioden gått från att vara en ganska perifer förening till att bli en uttalad och mycket aktiv tävlingsklubb. Redan i normalfallet har vi väldigt många tävlingsdagar på ett år och de senaste åren har en kärna av extremt hårt arbetande människor sett till att gästande ryttare med familjer ofta uttrycker att de är väldigt nöjda med arrangemangen. Jag ingår inte i den kärnan, ska jag erkänna direkt, men jag ställer gärna upp som funktionär när det behövs.
Nu var det Baltic Cup.
Internationellt.
The next level.
FEI-delegater på plats med kritiska granskande ögon. Ryttare från Danmark och Norge i startlistorna. Maxade hinder. En nederländsk banbyggare. Tre nationsflaggor som vajade stolt i vinden från varsin stång och nationalsånger som spelades i samband med prisutdelningar. Utöver det ett antal rutiner och bestämmelser som avviker en aning från det nationella regelverken för tävling.
Kort sagt: Jag var lite nervös. Som medlem i arrangerande klubb känner man liksom ett ansvar för att tävlingarna ska flyta på och om de inte gör det kryper gärna en sorts psykologisk skam fram i medvetandet. För visst önskar vi att just våra tävlingar ska vara särskilt omtyckta av både gästande ryttare och de medföljande i familjeteamen?


Jag vet själv hur kritisk man kan vara vid besök på andra tävlingsarenor. Men jag vet också att ett trevligt bemötande, service-minded personal och ett schema som håller tiden någorlunda gör att minus blir plus, att fördelarna snabbt väger mycket tyngre än nackdelarna. Det var det jag hoppades på i Baltic Cup. Tänkte att det görs kanske lite missar här och där men att det övertrumfas av funktionärernas glädje och deras förmåga att snabbt lösa problem.
Med facit i hand var oron obefogad. Tävlingarna flöt på precis som vanligt, tidsschemat hölls och inga incidenter inträffade förutom en ambulanstransport för en ryttare som ramlat av men som, skönt nog, inte visade sig vara allvarligt skadad. Min egen blygsamma insats som funktionär gällde att ansvara för logistiken under den avslutande söndagen, då alla skulle hem och alla ville ställa sin lastbil eller transport så nära stallarna det bara var möjligt. Det var lite meckigt till en början men efter att jag fått några tips från en FEI-steward lyckades jag lösa det utan väcka någons vrede, trots att de i vissa fall fick gå några meter mer än vad de hoppats på när de packade in grejerna i transporterna.

När jag är funktionär passar jag alltid på att genomföra en egen undersökning. Jag frågar alla gäster jag kommer i kontakt med vad de tycker om tävlingarna. Jag frågar dem också alltid om det är någonting de tycker att vi bör förbättra, vad vi kan göra bättre till nästa gång, om de har någon konstruktiv kritik att komma med och så vidare. Jag kan stolt meddela att min genomförda undersökning innehöll så gott som hundra procent nöjda gäster. Den enda konstruktiva kritiken jag fick var när någon påpekade att det, från speakerhåll, brukar vara lite mer action vid prisutdelningar och ärevarv under internationella tävlingar och att fler borde sjunga och agera mer högtidligt när nationalsångerna spelas. Jag passade även på att fråga FEI-stewardsen hur de upplevt tävlingarna. Svaret i samtliga fall var att det fungerat helt klanderfritt. Min inledande nervositet byttes successivt ut mot en lagom stor dos stolthet.
VFK klarade det.
VFK skrev historia.
Den första Baltic Cup-veckan i Växjö kan förhoppningsvis bli ett årligen återkommande arrangemang – och för det vill jag utbringa en midsommarskål!
Tack för att ni tog er tid – vill ni diskutera och ha roligt tillsammans med andra ponnyföräldrar är Facebookgruppen Ponnypappor i Sverige (damer hjärtligt välkomna) något för er. Vill ni följa mig på Instagram finns jag här.














































Följ Ridsport på