Ingen missade väl OS finalen, jag kände så för Henrik, det gjorde vi säkert alla. Som högkänslig (det säger iallafall min terapeut att jag är) så började jag nästan gråta och jag känner inte ens honom eller någon i hans team.
Intervjun efteråt kunde jag inte ens titta på. Att ha sådan självinsikt som Henrik har är beundransvärt och imponerande. Att ta på sig vad som hände och sedan be om ursäkt till sin häst gör honom till en true horseman, ryser bara jag skriver om det.
Jag följer deras team på Instagram och där ser man hur kärleken till hästen är större än allt. Finalbanan var groteskt stor och jag fattar inte hur dom på riktigt vågade ta sig an den. Jag tänker att personligheter som mig fanns det nog inte många som av på ett OS, som tänker på allt som kan gå fel istället för tvärtom. Jag är inte heller någon direkt tävlingsperson utan jag vill hellre vara felfri och en ”fin runda” än att riska 4 fel och vara supersnabb. Vet jag att någon verkligen vill vinna så har jag absolut inga problem att vara tvåa så den andra blir jätteglad. Undra egentligen om detta är en bra eller dålig egenskap nu när jag skriver om det. Hur som helst.
När människor som inte har någon som helst insikt i hästsport ifrågasätter ryttaren och att det är hästen som gör jobbet ska jag referera till OS-finalen. Sen kan det oklart om vederbörande kommer förstå att häst och ryttare är ett team och att dom inte klarar sig utan att förstå varandra men man kan ju göra ett försök.
Att ha ett jobb man faktiskt älskar verkar dock vara få förunnat för det gör verkligen jag. På sociala medier delas det hej vilt över att man ska maxa sina sista semesterdagar för man ska börja jobba på måndag och deras jobbångest börjar växa. Själv har jag jobbat alla dagar hela sommaren då mina medarbetare har haft semester i olika omgångar. Fysiskt hårt och tufft absolut men jag vaknar inte en enda dag och har aldrig gjort och känner nej fy nu ska jag jobba. Jag får oftast mina bästa tankar på stalltjänsten och tänker att så mycket psykisk ohälsa vi kunnat förhindra om bara människor hade varit mer runt djur och utövat någon form av fysisk aktivitet.
Att ha möjlighet att få jobba med talangfulla hästar, bra hästägare och härliga medarbetare gör mig till lyckligt lottad. Och inte heller behöver man vaggas till söms på kvällen eller fundera på om man verkligen gått dom där 10 000 stegen om dagen. Jag ligger på snitt 22 000 istället utan att ens tänka på det. Man blir inte rik men jag säger som min bästa kompis Olof. Jag är hellre lite fattig och har jäkligt roligt!
/Sara



















Följ Ridsport på