Grevagården.
Bara namnet andas stil, klass och anor.
Alla som varit där kan även intyga att antydningarna överensstämmer med verkligheten. Grevagården är en av flera klassiska ridsportmetropoler runt om i vårt land där precis allting handlar om hästar. Nu har vi varit där för första men förhoppningsvis inte sista gången.
Med två barn som fortfarande är små men som gått fullkomligt bananas på ridsport försöker jag och Malin behandla både Angelo och LillyBelle så rättvist vi bara kan. Ibland tävlar båda, ibland får en av dem vila och ibland står vi över tävlingar helt. Tack vare slumpen har Angelo haft en förmåga att ofta hamna i händelsernas centrum och bli inbjuden till större events. Han har genom gruppen Killar som rider fått möjlighet att åka och träna med Philip Svitzer, han har varit med i ett långt reportage i Min Häst, fått träna för Malin Baryard och en massa annat.
LillyBelle har säkert varit lite avundsjuk på att Angelo fått ganska stor uppmärksamhet och när vårt stora höstnöje Elmia ställdes in beslutade vi oss för att göra någonting speciellt under höstlovet med LillyBelle i huvudrollen. Det är här Grevagården kommer in i bilden, arrangörsplatsen av årets ponny-SM som när du läser detta pågår för fullt. Men det fina med ett SM i hoppning är att det även finns klasser dit vem som helst kan anmäla sig. Här såg vi chansen att bjuda LillyBelle och Peggy på någonting utöver det vanliga.



Ni som följer den här bloggen vet dock att Peggy, för första gången under sina 16 levnadsår, skadades för ett par veckor sedan. Hennes hov är i dag helt okej men vi valde att inte ta några risker. I stället för Peggy fick Tindra vara stand-in och under tisdagen beger vi oss uppåt landet för att möta äventyret i Västergötland.
Efter att ha checkat in Tindra i utebox 95 och avnjutit en utmärkt buffé under sittande välkomstmingel är vi alla sedan så trötta att vi mer eller mindre ramlar i säng i vår hyrda mysiga stuga ett par kilometer från tävlingsplatsen.
Vi stiger upp klockan 06.00, äter frukost och småpratar lite. När jag frågar LillyBelle om hon har något mål svarar hon:
– Att klara fyra hinder.
Det låter rimligt. Det är en LC hon och Tindra ska rida. Det är högt för en maskot som Tindra och en höjd hon bara hoppat en gång tidigare i tävlingssammanhang. Men hon är å andra sidan lika tuff som hon är liten och har alltid styrt sin flock med järnhand här hemma på gården.
Så står de där plötsligt, som SM-veckans allra första och minsta ekipage, framför en väldig digitalskärm som skriker ut deras namn. LillyBelle ser lugn ut, gör några volter, stannar framför ett hinder och väljer att helt sonika krama om Tindra sekunderna före start. Sedan tar hoppdomaren Albin Bolin till orda, vips lyder startsignalen och de är på väg.
Varför blir man alltid nervös av att stå vid sidan? Jag börjar ändå bli en ganska rutinerad åskådare och ponnypappa nu men så fort jag hör en startsignal och ser något av mina barn på innerplan blir mina ben till spaghetti. LillyBelle och Tindra rusar fram i galopp. Sätter första hindret jättebra. Fin rytm. Rakt på tvåan. Sedan trean och fyran. Jag noterar att LillyBelles mål redan är uppfyllt. Hon fortsätter. Klarar femman. Tar sexan jättesnyggt. Sjuan också. Sedan sista svängen och åttan för att nolla i grundomgången. Hon fixar även det, trycker på gasen och börjar jaga sekunder och hundradelar i omhoppningen. Hon klarar nian och tian. Sedan…händer något. Tindra går åt ett håll, LillyBelle åt ett annat och jag inser att ett fall är oundvikligt. LillyBelle ramlar men studsar upp och håller kvar Tindra som stannat bredvid henne.
LillyBelle Grevagården, video från equisport.tv.
Vad händer nu? tänker jag. Börjar hon skrika och gråta Lille Skutt-tårar som så många gånger förr? Skyller på mig eller Malin – att det är vårt fel? Vi har haft en del kvartssamtal med LillyBelle angående hennes tävlingstemperament, ska ni ha klart för er, men det jag ser här får mig att häpna av glädje.

LillyBelle ler med hela ansiktet, kramar Tindra hela vägen mot utgången och säger fina saker till sin lilla A-ponny. Hon har per definition inte deltagit i SM, men hon har invigt en SM-vecka och för LillyBelle känns det nog snarare som att vara iväg på ett VM. Den här gången är det LillyBelle som fått vara i centrum, och som hon njutit av det under varje sekund. Vi lämnar ytterst motvilligt Grevagården för den här gången, med en önskan om ett snart återseende.
Tack för att ni tog er tid – glöm inte att njuta av SM och följ mig gärna som ponnypappandaniel på Instagram eller gå med i min grupp för ponnypappor (och mammor) på Facebook.












































Följ Ridsport på