Sverige
10 november 2024 20:18

Förespråkar modern pedagogik på ridskolor: ”Inkludering och delaktighet”

PedagogikBilder och färgkoder med en egen färg för var häst. Det är en del av pedagogiken som Maria Falck använder sig av och lär ut.

Förespråkar modern pedagogik på ridskolor: ”Inkludering och delaktighet”
Bilden är tagen i ett annat sammanhang. Foto: iStock

– Än så länge består ridskolan ganska mycket av gammalmodiga, militära strukturer, så vi försöker modernisera, säger ridläraren Maria Falck till P4 Sörmland.

Till Björkviks ponnyridskola utanför Katrineholm står inkludering, delaktighet och pedagogik i fokus, vilket lockat familjer enda från Stockholmsområdet. Med 19 år på Björkvik reser nu även Maria Falck runt i landet för att dela med sig av pedagogiken som grundar sig i modern forskning.

– Det var så att vi började utveckla den här modellen för att barn inte kan läsa. Sedan visade det sig ju att det var en annan elevgrupp som sökte sig till mig då, barn och elever i behov av särskilt stöd.

Hästarna har en egen färg som är genomgående i all utrustning, vilket är en del av pedagogiken som även innehåller bildstöd.

– Vi jobbar väldigt mycket med inkludering och delaktighet. Det gör att ridskolan blir öppen och tillgänglig för alla.

Lyssna på inslaget nedan:

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

BESTÄLL NU

Köp Ridsport Komplett från 123 kr i månaden
Hingstar Online

Just nu 77 hingstar i vår databas

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym