Sport
13 juli 2025 05:27

Söndag i Falsterbo

FHS 2025Det är dags för sista dagen av årets Falsterbo Horse Show. Hoppningens Rolex Grand Prix med rekordstor summa som prispengar, kür för Nations Cup-ekipagen och årgångsfinaler står på programmet. Ridsport kommer att direktrapportera från GP-hoppningen.

Söndag i Falsterbo
Sandra Auffarth som vann Falsterbo Grand Prix i fjol är tillbaka i år. Foto: Kim C Lundin

Hej, kul att du vill läsa artikeln!

Den tillhör Ridsport Plus - logga in, prenumerera eller köp artikeln för att läsa vidare.

Det är en fullspäckad sista dag i Falsterbo med premiären för Rolex Grand Prix över 1,60-hinder som höjdpunkt.

Klassen har ungefär 6 miljoner kronor i prispengar vilket är skandinaviskt rekord. Prispengarna har bidragit till hoppningens starka startfält under Falsterboveckan.

Klockan 14 är det dags och Ridsport kommer att direktrapportera från klassen här på sajten. Förra året skrällde flerfaldiga tyska fälttävlansmästaren Sandra Auffarth till med seger i Falterbos Grand Prix.

Det är också final över 1,35-hinder för 25 6-åriga hästar, och även de 7-åriga hopphästarna har sin final. Dessa båda finaler rids på internationella hoppbanan innan GP-hoppningen.

På dressyrbanan rids det Grand Prix Special och Grand Prix kür för Nations Cup-ekipagen.

Följ Ridsports rapportering hela veckan

Ridsport är på plats hela veckan – följ vad som händer både här på sajten, på Instagram och Facebook för bilder, intervjuer och referat.

Arrangörens hemsida
Start- och resultatlistor
Program med exakta tider

Ridsports samlade rapportering om Falsterbo Horse Show 2025.

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym