MästerskapDen svenska ridporttruppen i Paralympics har landat i Tokyo. "Vi börjar komma till rätta," säger förbundskapten Agneta Aronsson.
Svenska paraekipagen framme i Tokyo
Det är ryttarna Louise Etzner, Lena Malmström samt Sveriges chef d´equipe Agneta Aronsson som har landat i Tokyo efter sin resa från karantänen i tyska Aachen.
Även de svenska parahästarna är på plats i Tokyo och har checkat in på Equestrian Park i Tokyo.
Svenska Ridsportförbundet, SvRF, berättar att hästarna har klarat flygresan fint och har hunnit bekantat sig med sina nya boxar.
– Det är en fantastsk anläggning, säger Agneta Aronsson till SvRF.
– Vi börjar komma tillrätta, hästarna har varit ute och rört på sig, och vi har bokat ridtider.
Nu har ekipagen ungefär en vecka på sig att acklimatisera sig innan det är dags för hästbesiktning nästa torsdag.
På fredagen rider både Louise Etzner Jakobsson och Lena Malmström sina inledande program.
Regler, utförligt program med mera hos Svenska Ridsportförbundet.
SVT sänder från Paralympics:
Torsdag 26 augusti SVT Play 07.55-15.30. Individual Championship
Måndag 30 augusti SVT Play kl 07.55-15.15. Kür, finaler
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på