Del 21Den här veckan går vi in i ett nytt block i serien Träna med Patrik. Enkla byten står på schemat och i den första filmen av totalt fem i samma ämne handlar om de alltid så viktiga förberedelserna.
Dressyr, Ridsport Play
4 mars 2021 18:46
”Därför ska du berömma din häst ofta”
Även i denna veckas program är det Säroryttaren Emma Jönsson som demonstrerar det OS-ryttaren och tränaren Patrik Kittel vill se när det handlar om enkla byten.
– Enkla byten är en av mina absoluta favoritövningar, säger Patrik Kittel.
I nya serien Träna med Patrik bjuder vi dig på fler än 100 avsnitt där du tillsammans med landslagsryttaren och tränaren Patrik Kittel får ta del av konkreta tips och lösningar i vardagsträningen. Bakom serien står Saab och Ridsportens Innovationer.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
- Filtrera
- Alla
- Enkla byten
- Förvänd galopp
- Galoppombyten
- Övergångar
- Seriebyten
- Sits
- Takt
- Tempoväxling
Följ Ridsport på