SamarbetspartnerAl Shira'aa blir ny titelpartner till Falsterbo Horse Show och går därmed in som huvudsponsor för evenemanget.
Al Shira’aa Stables blir ny titelpartner till Falsterbo Horse Show i sexårigt avtal

Hej, kul att du vill läsa artikeln!
Genom ett sexårigt avtal blir Al Shira’aa Stables en av Falsterbo Horse Shows nya titelpartners.
– Vi är mycket glada över vårt nya och långsiktiga partnerskap med Al Shira’aa och hedrade att välkomna H.H. Sheikha Fatima Bint Hazza Bin Zayed Al Nahyan som hedersordförande för organisationskommittén. Detta partnerskap stärker Falsterbo Horse Shows fortsatta utveckling där vi alltid prioriterar hästar, sporten, ryttarna och vår fantastiska publik i Falsterbo. Vi ser en ljus framtid både för Falsterbo Horse Show och svensk ridsport, säger Falsterbo Horse Shows ordförande Jana Wannius i ett pressmeddelande.
Al Shira’aa Stables är en välkänd aktör inom internationell ridsport och är redan etablerad genom sitt engagemang i exempelvis Hickstead Derby i Storbritannien och Hamburg Derby i Tyskland, där de varit huvudpartner.
Pressmeddelandet har mött kritik på sociala media där samarbetet kallas sportwashing. Ridsport söker Falsterbo Horse Show för kommentar.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på