Sverige
7 februari 2012 12:54

Bjärreds RF tappar mark

Bjärreds ryttarförening har det motigt. Flera medlemmar har lämnat och nyligen sa klubbens styrelse upp sig.

– Föreningen var på väg att gå omkull redan för ett år sedan. Vi har lyckats hålla verksamheten flytande, men nu går det inte längre, säger Ulla Lestander, avgående ordförande i Bjärreds ryttarförening, till Lommabladet. 

Föreningen startade 2007 och vände sig till ryttare med egen häst. Snart hade klubben över 100 medlemmar, men då förutsättningarna för att utveckla klubben inte var optimala vände kurvan för medlemsantalet snart nedåt. Nu har klubben, som inte har någon egen anläggning, ungefär 40 medlemmar. En anledning till medlemstappet är att planerna på en egen anläggning inte har gått att genomföra. En annan anledning är att ridvägar i området har försämrats eller försvunnit.

– Det krävs nya krafter och ett större engagemang om ridklubben ska överleva. Oavsett vad som sker finns det tankar om att bilda en intresseförening och fortsätta jobba för säkra ridvägar i Bjärred, säger säger Ulla Lestander.

Klubben har årsmöte i mitten av denna månad och det troliga är att den kommer att upplösas.

Källa: Lommabladet

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym