OlyckaMed hjälp av räddningstjänsten och grannar kunde man få upp ridskoleponnyn Skalman som fastnat i ett dike. Men påfrestningen blev för stor för den 25-årige ponnyn.
Ponny dog efter att ha fastnat i dike

Hej, kul att du vill läsa artikeln!
I måndags fastnade den 25-åriga shetlandsponnyn Skalman i ett dike intill hagen vid Korsnäs Ponnyridskola i Östergötland. Efter att räddningstjänsten ryckt ut, och fått hjälp av bönder i närheten, lyckades man till slut få upp ponnyn.
Väl hemma i stallet igen fick Skalman dropp och värmefiltar, men han tog sig inte upp på benen igen. Under natten till tisdagen somnade ridskoleponnyn in.
– Hans krafter räckte inte till tyvärr, säger ägaren Maria Holmertz, som haft Skalman sedan hon startade ridskolan.
Lyssna på ett radioinslag hos Sveriges Radio P4 Östergötland här:
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på