Dressyr
21 december 2021 15:31

Dressyrens landslag för 2022 klara

LandslagVM i Danmark efter sommaren och OS-kval – nästa år är ett viktigt år. Förbundskapten Bo Jenå och landslagsledarna för de yngre landslagen presenterar nu dressyrens landslag för 2022.

Dressyrens landslag för 2022 klara
Therese Nilshagen håller ställningarna inför VM. Foto: Jenny Schwieler Staaf

Saab Team Sweden Dressage är Svenska Ridsportförbundets och Saabs satsning som omfattar alla landslag från ponny upp till seniorer inom svensk dressyr. Nu har förbundskapten Bo Jenå och landslagsledarna för de yngre landslagen presenterat sina trupper för 2022. Se listorna här under.

– Det har varit ett annorlunda år med inställda tävlingar vilket gjorde förberedelserna inför OS svåra. Väl där blev Patriks häst halt och vi blev inte lika slagkraftiga. Det blev trots allt två ryttare som tog sig till final direkt och gjorde bra ifrån sig – det bådar gott inför framtiden, summerar Bo Jenå det snart gångna året.

– Det finns en hel del nya intressanta hästar som vi ser fram emot att se i skarpt läge under 2022 med sikte på VM i första hand men även Nations Cup.

Uppladdningen inför VM i Herning i augusti nästa år har redan startat.
– Hittills verkar förberedelserna inför VM gå bra. Det är positivt att det är så nära och att vi har varit där och tävlat förut. Det är för tidigt att säga något om medaljer men jag hoppas att vi kan prestera i världsklass så som vi gjort tidigare.

Seniorer

Spetstrupp
Patrik Kittel
Therese Nilshagen
Antonia Ramel
Juliette Ramel

Grupp A – Landslagstrupp
Jacob Nörby Sörensen
Jeanna Högberg

Grupp B – Utmanartrupp
Gunilla Byström
Jennie Larsson
Linda Swande
Tinne Vilhelmson Silfvén

U25

Landslagsledare: Tina Due-Boje

Spetstrupp
Lina Dolk

A-trupp
Elin Mattsson
Jennifer Lindvall

Utmanartrupp
Nathalie Wahlund
Victoria Karlsson
Evelina Söderström
Hannah Rosendal

C-utvecklingstrupp (ej landslag)
Cecilia Bergåkra – Izack
Petra Lind – Was Guckst Du
Lo Dahlqvist Mörkenstam – Welton Five
Klara Svanberg – Bon Geste
Filippa Norrman – HS Indigo
Mary-Sophie Haid-Bondergaard – Roberto Des Frettes

Young rider

Landslagsledare: Tina Due Boje

Spetstrupp
Linnéa Holmgren – QC Sir Dennis

A-trupp
Amanda Lindholm – Rozette
Ellen Lindén Urnes – Fairy Tale
Felicia Bermar Vistedt – Breezy A.S

B-utmanartrupp
Cecilia Bergåkra – My Friend
Cecilia Korva Johansson – Fredman
Ellen Hedbys – Quentin SV
Emelie Svanström – Toscham SD
My Sandgren – Hampus M.Ge
Moa Uhlin – Roswell
Nina Jenemark – Belisko

C-utvecklingstrupp (ej landslag)
Amanda Barnestam Olsson – Simmebros Donna Frapin
Ellen Hedbys – Sonnenkönigin
Emilia Lind – Donatello
Moa Sundelöf – Generaal
Siri Ehrnroot – Elverhöjs Olympia
Siri Ryrstedt – Linghson RS, Stargazer
Sofia Heimburg – Leopold
Tindra Alricsson – Adobe MB
Tindra Dahlström – Don Sanchez

Juniorer

Landslagsledare: Marianne Esseen-Söderberg

Spetstrupp
Vakant

A-trupp
Emilia Bergåkra -Primavera
Laura Laustsen – Pasteur
Mary-Sophie Haid-Bondergaard – Adora Nightingale

B-utmanartrupp
Emma Kåberg – Carla
Filippa Wallqvist – Fairy
Hannah Regosa – Baldi

C-utvecklingstrupp (ej landslag)
Amalie Ubbesen – Anzpring Firfod
Ebba Wallin – Santorini
Maja Hermansson – Barchello
Nellie Liljegren – Concannon

Children

Landslagsledare: Marianne Esseen-Söderberg

Spetstrupp
Juni Skobe Rosen – Darthula VH

A-trupp
Annie Walfridsson – Cosima, Casillas

B-utmanartrupp
Mimmi Letzen – Cassio

C-utvecklingstrupp (ej landslag) 
Ebba Wallin – Califax
Tilda André Hokfelt – Rakeback VH

Ponny

Landslagsledare: Anette Svanberg

Spetstrupp
Vakant

A-trupp
Ebba Lindholm – Untouchable

B-utmanartrupp
Angelina Brink – Weber af Kongshöj
Annie Spångberg – FS Cassidy
Ebba Bånge – Runsås Chakira
Esmeralda Viktorsson – Polsbery Pericles
Ronja Kardos – Brännornas Rigoletto
Wilma Bornhager – Dusty
Wilma Holmgren – HB Dancing Daylight, Casino Royale K

C-utvecklingstrupp (ej landslag)
Agnes Michanek – Erwin P
Alma Sjöblom – Vanity Fair
Annie Spångberg – Twenty Two, Menai Christopher
Ebba Lindholm – Tequila Rose
Elin Einerth – Nia Domo’s Gordon
Ella Wallqvist – Steendieks Spiderman
Ellen Stymne – Tanzbär
Elsa Nilsson Cragnell – RS Flip Flop & Fly
Emilia Andersson – Kulltorps Flavour, Paso Double
Emilia Rameus – Sandro’s Chappiellini
Filippa Lyrå – White Love B
Frida Öjeblad – Capuccino Royale
Hanna Järvinder – Reblochon MW
Julia Roswall – EG Dirac
Juni Skobe Rosén – Andor BKO
Lee Mikaelsson – Gribsvads Little Hector
Milla Blomqvist – Daylight
Olivia Tullock – Dina S
Ronja Kardos – Holly’s Cerwin
Saga Söderlund – Lupido
Tilde Lantz – Proteus
Vida Nordling Pettersson – Wyken Not A Lotta Bottle
Wilma Bornhager – Tackmann’s Hochgenuss

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

BESTÄLL NU

Köp Ridsport Komplett från 99 kr i månaden
Hingstar Online

Just nu 118 hingstar i vår databas

Visa alla hingstar

Ridsport digital

79:- i månaden