En av Trosa Ridsällskaps lektionshästar har fått avlivas, efter att stoet fått kvarka och sedan drabbats av följdsjukdomen anasarka.
Kvarkasmittad häst fick avlivas

Trots vård på Ultuna i Uppsala sedan i söndags gick stoets liv inte att rädda. Veterinären tog idag beslutet att avliva stoet Donna, då prover visade att hennes kropp inte längre orkade med behandlingen.
Det 7-åriga stoet Favory Belladonna insjuknade i kvarka hos Trosa Ridsällskap för drygt tre veckor sedan.
– Hon var en av de första som blev dålig. Efter att ha varit snorig och hostig blev hon svullen i benen och fick feber i onsdags i förra veckan, berättar Ellinor Boije, ridlärare på Trosa RS.
Donna behandlades med penicillin men när hon inte svarade på behandlingen kördes stoet till Ultuna i söndags. Där har hon stått med dropp och läget har varit i stort sett oförändrat under veckan.
– Provsvaren som kom i måndags visade att det var anasarka, berättar Ellinor Boije.
Anasarka är enligt SVA en blodkärlsinflammation som orsakar kraftig vätskeansamling i kroppen.
När kroppen, och framförallt hjärtat, visade upp en försämring idag tog veterinären beslut om att avliva hästen, efter samtal med ridklubben.
– Vi tar det dag för dag nu, vi får kämpa på. Tio av våra 23 hästar är sjuka i kvarka, men ingen annan har blivit så dålig. Det är två veckor sedan någon av dem hade feber, så vi har inte haft några nya fall, säger Boije.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.











Följ Ridsport på