GHS 2024När Linnéa Holmgren kommer ut från arenan är det med ett stort leende och en känsla av klockren ritt. Domarna tyckte också om vad de såg och utsåg Linnéa Holmgren till vinnare i sjuårsklassen i SWB Trophy tillsammans med Buskhagas Ramayana. Anna Svanberg red bästa sexåringen och Johanna DueBoje red hem segern bland femåringarna.
Spännande segertrio i SWB Trophy

Hej, kul att du vill läsa artikeln!
Fyra SWB-hästar i varje årskull gjorde upp i SWB Trophy i dressyr på fredagsförmiddagen. Bland 7-åringarna var det Linnéa Holmgren som fick högst poäng, 8,34, med familjens egen uppfödning Buskhagas Ramayana (val e Revolution – Del Piero).
Domarna Isobel Wessels, Mats Eriksson och Jan-Ove Olsson gav en nia till en rytmisk skritt där hästen skrittade genom hela kroppen, medan galoppen fick 8,4 och traven 8,2.
–Det var en jättehärlig känsla därinne. Han var helt fokuserad, avspänd och koncentrerad på mig. Jag kände att han gjorde sitt bästa, och jag gjorde mitt bästa, så det var klockrent, säger Linnéa.
Domarna sade också i kommentaren efteråt att det var en prydlig uppvisning men att han kunde komma ihop sig mer.
– Det här är ingen häst jag kan hålla i handen och trycka på, för då blir han spänd, konstaterar Linnéa.

Gjorde nio starter i fjol
Hon har som så många andra noggrant tänkt igenom sin hästhållning efter de senaste månadernas larm.
– Det är klart att man har tänkt, men jag tycker att vi rider mjukt och lyssnar på hästarna. Vi har inte ändrat något, för jag är stolt över min ridning.
Ett sätt att sätta hästarnas bästa i första rummet är att inte tävla dem för mycket. Buskhagas Ramayana gjorde nio starter i fjol.
– Vi vill inte tävla dem för mycket, utan planerar alla starter och alla träningssessioner i början av året så att det ska bli så bra som möjligt för hästen. Han ska vara fräsch i kroppen och inte bli trött.
– I år ska vi göra några sjuårskval och försöka kvala till Falsterbo, och sedan får vi se om det blir unghäst-VM även i år, säger Linnéa Holmgren.


Anna Svanberg tog segern i sexårsklassen med Vidar (val e Total Hope – Dalwhinnie uppf Helixad AB, äg Kersö Equestrian, Anna Svanberg Dressyr AB)
– Jag har haft många fantastiskt bra unghästar, och det jag uppskattar med honom är att han är självsäker, har mycket energi och en del sprall, sade Anna Svanberg under prisutdelningen.
– Och han älskar att jobba, så det gäller att hålla i sig.
Det är väldigt mäktigt och det pirrar lite i magen att komma in på arenan
Ebba Wallin Ivarsson
I klassen startade också 15-åriga Ebba Wallin Ivarsson med Fascinate KR (SWB val f -18, e For Emotion – Don Schufro, uppf Annika Mickelsson, äg Dressyr & Rehabcenter AB).
– Det var en speciell känsla att komma in på arenan. Vi tränade där i går och nu på morgonen, men nu var det mycket med publik och staket och atmosfären.
– När man kommer upp genom slussen och in på arenan, är det väldigt mäktigt och det pirrar lite i magen. Men jag tycker att han tog det jättebra och när jag sitter på hästen är jag inte nervös.
Efter en harmonisk och jämn uppvisning stannade betyget på 7,38.
– Man får komma ihåg att de dömer de bästa av de bästa, och de bedömer det de ser, konstaterar Ebba, medan mamma Camilla påminner om att målet var att hon skulle ha roligt.
– Det hade jag, och jag rider gärna här igen om jag får, men det handlar om vem som ska rida honom som 6-åring.
Har ni inte kommit överens om det, du och mamma?
– Nej. Jag vill rida honom, men vi måste också ha fred i huset.

Femårsklassen vanns av Johanna DueBoje och Ester (e Total Hope – L’Acteur, uppf/äg Petra Wittzäll).
– Hon är en av mina nya stjärnor och jag tror väldigt mycket på henne. Caroline Bore red henne fint och framgångsrikt innan jag tog över henne i maj i fjol.
– Caroline gjorde ett bra grundjobb och gav henne en trygghet. Det är svårt säga när de är så unga hur långt de kan gå, men man känner om de har en trygghet, och det har hon, säger Johanna.
Hemma i stallet finns också nioårige Keane RWR som går lilla rundan i år och sedan förbereds för Grand Prix för unga hästar nästa år.
– Sedan har jag flera fina i stallet, bland annat en fyraåring, ett sto, och jag gillar ju ston. De är smarta.
Inte för smarta?
– Inte för mig. Jag kommer bra överens med ston, vi klickar ofta väldigt bra.
Senare säsongsdebut för Mazy
Mazy Klövenhöj kommer att göra sin tävlingsdebut senare i år.
– Hon tävlade väldigt mycket i fjol. Det blev mycket tävlingar i början på året, och sedan gjorde hon inte sin bästa start på EM, så med facit i hand bestämde jag mig för att flytta fram säsongen i år.
– Efter EM i Riesenbeck hade vi lite felsökning och tror att vi hittade felet, och nu är vi i gång igen, men jag tänker vänta till utomhussäsongen, och ta lite tävlingar nere i Europa.
Valet står inte mellan inomhus- och utomhustävlingar som sådana.
– Mazy är energisk överallt, framför allt här i Scandinavium, men hon är 16 år och jag måste ta hänsyn till hennes ålder, och till att hon ska tycka att det är kul.
Resultat femåringar
Resultat sexåringar
Resultat sjuåringar
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på