VM i AachenFrån koncentrationen före start till medaljtårar och fullsatta läktare. Ridsports fotograf Kim C Lundin har fångat ögonblicken som fick den första VM-veckan i Aachen att leva.
BILDEXTRA: Tårar, triumfer, en kung, drottningar och VM-magi – se fotograf Kims favoritbilder

På söndagen gick den första VM-veckan i mål efter intensiva dagar med dressyr, voltige och fälttävlan. Här är några av ögonblicken som fastnade i Ridsports fotografs Kim C Lundins kameror.
Nu laddar vi om inför vecka två. Då flyttas fokus till körning, paradressyr – och inte minst hoppning. Kim C Lundin och hennes kameror är på plats, vår chefredaktör Catharina Hansson har precis landat i Aachen och i veckan är även vår reporter Anna Nyberg på plats i hästmeckat.
Följ teamet här på sajten, i våra sociala medier och tveka inte att hojta om du har idéer på personer vi borde intervjua till artiklar du vill läsa!
Mejla oss på tips@tidningenridsport.se
VM i fälttävlan 2026: Dramatiken i Aachen fångad på bild










Som du kan se hur den blev här:
VM i dressyr 2026: Se de bästa bilderna från Aachen
































Men kvällens supersnackis handlade om de här två. Ett ekipage som redan före den inledande hälsningen uppmanade publiken att spänna fast sig.






Här hittar du all Ridsports samlade VM-rapportering!
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.












Följ Ridsport på