Sportnytt
15 augusti 12:50

Från stallet till EU:s högsta ämbete– i kväll väntas EU-chefen till VM-küren

VM i AachenI kväll avgörs dressyrens VM-kür i Aachen, med EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen uppsatt som utdelare av ett specialpris till vinnaren. För elva år sedan hade hon en helt annan roll på samma arena – då red hon hingst i en kadrilj inför 40 000 åskådare.

Från stallet till EU:s högsta ämbete– i kväll väntas EU-chefen till VM-küren
Ursula von der Layen deltog i hingstparaden vid EM i Aachen 2015. Foto: Kim C Lundin

Hej, kul att du vill läsa artikeln!

Den tillhör Ridsport Plus - logga in, prenumerera eller köp artikeln för att läsa vidare.

När EM i fem ridsportdiscipliner hölls i Aachen 2015, bjöds det på en invigningsceremoni som hette duga. Hela 40 000 åskådare applåderade när de tio tidigare tyska statsstuterierna ställde upp med en hingstkadrilj med 64 hingstar – en gåshudsskapande upplevelse.

Efter en stund började det surras i publiken. ”Von der Leyen rider i kadriljen” viskades det – och visst var det Tysklands dåvarande försvarsminister Ursula von der Leyen som red i den röda Celle-uniformen. 

Fakta

Ursula von der Leyen

Född: 1958 i Bryssel som Ursula Albrecht.

Bor: I tyska Burgdorf utanför Hannover på en gård med hästar. 

Utbildning: Läkare.

Uppdrag: Ordförande i EU-kommissionen sedan 2019, tidigare minister på olika poster för tyska CDU i Angela Merkels olika regeringsbildningar.

Familj: Gift med Heiko von der Leyen. De har sju barn födda mellan 1987 och 1999: David, 39, Sophie, 37, Donata, 34, tvillingarna Victoria och Johanna, 32, Egmont, 28, och Gracia, 27. Alla fem döttrar finns i den tyska resultatbasen med dressyr- och hoppresultat. Victoria von der Leyen har tävlat internationellt i hoppning upp till 1,45 med stoet Batida de Coco 32, ägd av Madeleine Winter-Schulze och tidigare tävlad av Christian Kukuk. 

Tävling: Ursula von der Leyen har tävlingsresultat i dressyr på nationell nivå i Tyskland från åren 1975–1979, då hon var 17–21 år. 

Expandera

Efter att den inledande anspänningen släppt log hon till och med under uppvisningen. Ministern gjorde inte bort sig på något vis – hennes hingst skötte sig, medan en del andra hade lite mer bekymmer.

För Rheinische Post berättade von der Leyen att hon tagit semester för att kunna förbereda sig. 

– Jag har varit här i tre dagar för att träna tillsammans med de andra ryttarna. Allt detta måste övas, annars blir det en enorm röra, sa hon till tidningen.

När det nu åter är dags för världsmästerskap med tyska Aachen som värd, är det högst troligt att Ursula von der Leyen kommer att ha en roll på ett eller annat sätt. Hon är uppsatt som utdelare av ett specialpris till vinnaren av dressyrens kürklass. Hingstkadriljen ska återuppstå, men det är inte så troligt att 68-åriga von der Leyen deltar till häst. 

Tävlade nationellt

Visite De Guy Parmelin, Président De La Confédération Suisse, à La Commission Européenne
I nästan sju år har Ursula von der Leyen varit ordförande i EU. Foto: EU/Dati Bendo

Ursula von der Leyen hade en aktiv tävlingskarriär i dressyr som junior och young rider, men tävlade aldrig över nationell nivå. Snart tog läkarstudier, utlandsflytt och giftermål över. 

Men hästlivet har von der Leyen aldrig släppt. Hennes fem döttrar av totalt sju barn har alla ridit och tävlat och på familjens gård i Burgdorf har de haft hästar länge. I september 2022 blev det stora rubriker när familjens 30-åriga ponny Dolly föll offer för en varg, och det ledde till att von der Leyen fick en helt ny inställning till vargens rätt att etablera habitat. 

Rider gärna på helgerna

I en intervju från 2017 med CHIO Aachen förklarade hon. 

– Tack och lov inspirerar våra döttrar oss fortfarande. Det betyder att det alltid finns en eller två välridna hästar hemma i stallet. Det tolereras att jag rider dem under helgen. Tillbaka på jobbet i ministeriet ser alla när jag har ridit på helgerna, eftersom jag går väldigt stelt på grund av ömma muskler. 

För ett ögonblick är jag i en annan värld och det är verkligen ett bra sätt att ladda batterierna.

– Mitt hjärta slår snabbare när jag är på hästryggen. Det är den här underbara känslan av att dansa tillsammans med hästen som kommer tillbaka igen. För ett ögonblick är jag i en annan värld och det är verkligen ett bra sätt att ladda batterierna.

Gillar Aachen

Aachen verkar på många sätt ha en stor betydelse för von der Leyen, det framkommer av intervjuer under åren som tysk minister. När hon intervjuades av CHIO Aachen 2019 kom det fram mycket beröm.

– Det är det främsta sportevenemanget internationellt, jämförbart med en rockkonsert, och ändå har det något mycket familjärt över sig. Det är så vackert. Inget annat stort sportevenemang kan faktiskt skapa samma stämning; denna koppling mellan det jordnära, toppsport och internationell underhållning. 

– Det är därför jag gillar att komma tillbaka varje år. Och det andra som CHIO Aachen gör, är att tävlingen för den europeiska idén framåt på ett fantastiskt sätt. Det finns till exempel alltid partnerländer varje år. 

Den här artikeln publicerades först i Ridsport nr 10/2026.

Cortes C Beezie Madden
Hon är van prisutdelare i Aachen, Ursula von der Leyen. Här med Beezie Madden 2016. Foto: Kim C Lundin

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Senaste publicerat
Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym