LGCT StockholmJan Tops, grundare av Global Champions Tour, ser nöjd ut där han går runt i solen på Stockholms stadion. ”Kvaliteten på sporten är densamma som 2019”, säger han. Ridsport fick ett snack med "hoppmogulen". Läs mer här.
Jan Tops: ”Stadion är en härlig plats”

Hej, den här artikeln tillhör Ridsport Plus - vårt låsta material.
Redan prenumerant?
Aldrig skapat ett digitalt konto?
Som sig bör när det kommer till Global Champions Tour finns det ett stort VIP-tält även i Stockholm. Men när Ridsport stöter på GCT-grundaren Jan Tops går han längs med stadions löparbanor, nedanför träbänkarna där ”mindre bemedlade” sitter.
– Vi var här för två år sedan och det var en otrolig upplevelse. Då var läktarna fulla men nu får det bara vara 500 i publiken, säger han.
Global Champions Tour är en unik affärsidé inom ridsporten. Den nederländske hästhandlaren Jan Tops fixar in pengarna, även om han numera ”bara” äger halva företaget. År 2006 startade touren, då med fem deltävlingar. Numera brukar det vara 20 deltävlingar, men under 2021 är de 16 till antalet.
Fokuset i touren ligger på höga prissummor för de tävlande, plus riktig VIP-behandling av de som köper VIP-biljetter.
Förra året ställdes touren in på grund av pandemin, så Jan Tops är ändå nöjd att tävlingarna blir av.
– Vi hoppas på fulla läktare nästa år. Kvaliteten på sporten är densamma som 2019, säger han.
För Sverige och Stockholm har han bara lovord.
– Den svenska publiken är fantastisk och arrangemanget här var bra redan första gången, år 2019. Stadion är en härlig plats med tradition, och Stockholm är en vacker stad.
Jan Tops fru, Edwina Tops Alexander var till och med 2019 den ryttare som vunnit mest pengar i Global Champions Tour. Hon hade då ridit hem cirka 42,7 miljoner kronor. Bäst betalda svensk är Rolf-Göran Bengtsson med 35 miljoner kronor.
Sammanlagt har uppskattningsvis en miljard svenska kronor delats ut i prispengar sedan 2006.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på