Hoppning
31 juli 2025 09:09

Svenskt toppekipage splittras

FörsäljningDe har tagit poäng i världscupen, representerat Sverige i nationshoppningar och gjort femstjärniga Grand Prix-hoppningar tillsammans. Nu splittras ekipaget, som ingår i svenska landslagets B-trupp, då valacken säljs.

Svenskt toppekipage splittras
Erica Swartz Ryan och Cavicii Z i Scandinavium 2025. Foto: Pernilla Hägg

Hej, kul att du vill läsa artikeln!

Den tillhör Ridsport Plus - logga in, prenumerera eller köp artikeln för att läsa vidare.

Det är Erica Swartz Ryan som på sociala medier berättar att hon har sålt sin egen uppfödning Cavicii Z (ZANG val f -14 Carlow van de Helle-Cardento, uppf Erica Swartz Ryan). Nytt hemland för valacken blir USA.

Cavicii Z är hoppryttarens första egna uppfödning och ekipaget har gjort det mesta tillsammans i en internationell karriär som började via unghästklasserna på touren i spanska Oliva 2020.

Efter det har ekipaget klättrat uppåt i klasserna och ingick i år i svenska landslagets B-trupp. De har bland annat representerat Sverige i nationshoppningar i högsta serien, tagit poäng i världscupen.

”Tack Cavicii för att du har förverkligat alla mina drömmar och varit perfekt varenda dag. Nu ser jag framåt mot att följa dig med din nya ryttare,” skriver ryttaren bland annat på sociala medier.

Se ryttarens inlägg om försäljningen med flera bilder på Instagram nedan.

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym