Emma Emanuelsson fick ett fint besked efter vinteruppehållet när hon toppade den första februarihelgen med att vinna Grand Prix på en nationell tävling i tyska Verden.
Emma GP-vann med Titan

GP-klassen gick över 1,50-hinder, där Emma med Titan (val f -03 e Camaro M-Cardento, uppf A&K Wärmefjord) ) vann med närmare fem sekunder som en av två dubbelnollor bland tio ekipage i omhoppning. I tidigare GP-kval på 1,40-höjder kom Emma och Titan sexa i det ena och var lägre placerade i det andra. Med Hansa Kredit Obelix blev det placering i en annan 1,40-klass.
Det var även mer svenskt i meetinget. Jenny Johansson var tia i Grand Prix och placerad i ett GP-kval med Caleno 3 och hade två placeringar på 1,40-hinder med Catalux. Linn Zachariasson hade en 1,40-placering .
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.











Följ Ridsport på