Bruksprovet 2022Nu är fredagens testridning av bruksprovets hopphingstar klar. Här kan du kolla in testryttarnas kommentarer samt bilder och filmer på alla hingstar.
Kolla klippen: Så var testridningen
Hej, den här artikeln tillhör Ridsport Plus - vårt låsta material.
Redan prenumerant?
Aldrig skapat ett digitalt konto?
Det var Emma Emanuelsson och Fredrik Spetz som testred hopphingstarna i Strömsholms stora ridhus.
Först ut var de två 4-åriga Emerald van’t Ruytershof-sönerna Chini con Yanic F och Newton VDL.
Newton VDL var inte helt med på noterna i början under Fredrik Spetz och hade en del synpunkter på kombinationen som skulle hoppas. Men han visade också prov på både kraftfull galopp och härliga språng.
– Galoppen är kraftfull och reglerbar. Det är en fin häst, sa Fredrik Spetz om den brune hingsten.
Se filmklipp med Newton under testryttare nedan.
Se filmklipp med Chin con Yanic F nedan.
När Emma Emanuelsson satt upp var hingsten fortfarande lite spänd.
– Men det är ju inte så konstigt för en ung häst i det här sammanhanget. Han visar fin förmåga över hinder, sa hon.
När det gällde ambitiöse Chini con Yanic F berömde båda ryttarna hans inställning till hinder.
– Han uppfattar hindren på ett bra sätt, sa Emma Emanuelsson.
– En positiv häst med bra bjudning och bra hoppvilja. Han hoppade lite för mycket framåt i början, men sedan hoppade han mer till mig, sa Fredrik Spetz.
Store Heartbeat-sonen Cardiac Arrest hade lite bråttom och svårt med balansen i landningarna då och då.
– Men han har positiv inställning, sa Fredrik Spetz.
– Han är lite valpig och drog i väg efter hindren. Men han försöker att göra allt rätt, sa Emma Emanuelsson.
Se filmklipp med Gameboy nedan.
Se filmklipp med Cardiac Arrest nedan.
Gameboy, e Gamelus R, tog sin an uppgiften med stor entusiasm.
– Han har mycket bjudning och är pigg. Ibland skulle man önska att han hade lite mer fokus på hindren, sa Fredrik Spetz.
– Det är en riktigt fräck häst och man känner att det finns stora språng i den. För dagen skulle jag önska att han tog lite mer tid på sig att fullfölja sprången, sa Emma Emanuelsson.
Se filmklipp med Comme Promis Z nedan.
Se filmklipp med Special One nedan.
4-årige Comme Promis Z, e Comme il Faut, visade stor spänst över hindren.
– Han har ett jättefint avstamp, Han var lite spänd i början men växte med uppgiften. Det är en försiktig häst, sa Emma Emanuelsson.
– Det är en känslig häst med mycket energi. Han är känslig och har spänstiga språng. Det är en försiktig och kapabel häst, sa Fredrik Spetz.
Store 4-åringen Special One, e Kafka vd Heffinck, hade då och då lite synpunkter gällande uppgiften.
– Det är en stor häst med stor galopp och han är fortfarande lite valpig. Men han blev bättre och bättre och kvickare efter hand, sa Emma Emanuelsson.
– Han hade en jämnhet i sina språng, men skulle kunna ha ett starkare avstamp, sa Fredrik Spetz.
Se filmklipp med Zino nedan.
Se filmklipp med Elevatore nedan.
4-årige Elevatore MR, e Hip Hop, gav ett okomplicerat intryck.
– Han försöker göra sitt bästa. Jag önskar mer energi, starkare avstamp och mer ryggverkan, sa Emma Emanuelsson.
– Han är välbalanserad i sin galopp. En positiv häst, men jag saknar bjudning och energi och det kommer också fram i hoppningen där han ett lite svagt avstamp, sa Fredrik Spetz.
Smidige 4-åringen Zino, e Zinedream, visade en härlig och ändamålsenlig galopp.
– Han för sig fantastiskt i galoppen och har fin ridbarhet. Det känns som om han har mycket kapacitet. Han har bra balans och är försiktigt, sa Emma Emanuelsson,
– En fantastisk, reglerbar och energisk galopp. Han levererar jämna kraftfulla språng. Han är noggrann och försiktig med en bra inställning, sa Fredrik Spetz.
Se filmklipp med Rollcat nedan.
Se filmklipp på Hector Q nedan.
5-årige Rollcat, e Copycat, gav ett positivt intryck och lite blandad kvalitet på sprången.
– Han har en välbalanserad galopp och mycket hoppvilja. Han är lite ojämn i sin bjudning och blandar sprången, sa Fredrik Spetz.
– Det är en positiv och glad häst, man känner att han tycker att det här är roligt. Han har bra hinderuppfattning men kunde ha mer mer ryggverkan, sa Emma Emanuelsson.
4-årige Hector Q, e Conthargos, blandade också gav i sina språng.
– Han är välalanserad i galoppen, men är är något ojämn i sin bjudning och upplevs som ojämn i sprången, sa Fredrik Spetz.
– En känslig häst med hög ridbarhet. Jag skulle önska att han tog fram nosen lite till. Han blandar sprången.. Han har en bra inställning och vill vara försiktig, sa Emma Emanuelsson.
Se filmklipp med Sorrento HQS nedan.
5-årige Sorrento HQS, e Skyliner, var sist ut före lunchen.
– En härlig häst att rida. Han är försiktig. Jag skulle önska att han vände igenom mer i sprången, sa Emma Emanuelsson.
– Han har bra bjudning och och energi, känns bekväm att hoppa runt med. Han är fokuserad på hinder och ger en bättre och bättre känsla ju längre vi hoppade och ju större hindren blev. Han känns hela tiden noggrann i sin hoppning, sa Fredrik Spetz.
Se filmklipp med Jackpot Hero.nedan.
Se filmklipp med Quizano VDL nedan.
6-åringen Quizano VDL, e Diamant de Semilly, hade ingen brist på energi.
– Han har bra bjudning och är hoppvillig med kraftfulla språng. För dagen var han kanske lite väl mycket framåt och har lite bråttom. Han kan kännas något ofokuserad på hinder, sa Fredrik Spetz.
– Det är en het häst med mycket tryck. Han vet inte alltid var han ska göra av all sin power och blev ganska stark för mig efter hindren. Man känner att han har mycket kapacitet, sa Emma Emanuelsson.
5-årige Lohengrin Di Villa Emilia-sonen Jackpot Hero hade också bra framåtbjudning.
– En positiv med hoppvilja. Här önskar jag mit mer elasticitet i både galoppen och sprången, sa Fredrik Spetz.
– Han har en fin inställning men känns lite valpig. Han har inte riktigt vuxit i sig själv, men vill hoppa och göra rätt. Med mig drog han lite till vänster men det tror jag har att göra med att han inte är så stark än.
Se filmklipp med Kespri nedan.
Se filmklipp med Calestro nedan.
Store, 6-årige prestationshingsten Calestro, e Casallco, tog sin uppgift seriöst.
– Han har en välbalanserad och reglerbar galopp. Han är fokuserad på hinder och sin uppgift och är noggrann och ambitiös, sa Fredrik Spetz.
– Han har otroligt bra inställning och för allt lätt. Det känns som om han har mycket kapacitet men jag önskar lite mer distinkt avstamp, sa Emma Emanuelsson.
9-årige prestationshingsten Kespri DC, e. Kannan, fick ta sig an ganska ordentliga hinder.
– Han har en välbalanserad och reglerbar galopp. Han är försiktig och använder kroppen bra med en bra ryggverkan. Han hade jämna språng och är intresserad av uppgiften, sa Fredrik Spetz.
– En hingst med hög ridbarhet och fin balans. Han är försiktig, galoppsprången är lite åt den korta sidan och han skulle kunna länga ut över bakbommen över hindren, sa Emma Emanuelsson.
Avelsvärderingsnämnden, AVN, består av Christina Olsson som är ordförande och huvuddomare exteriör, Bo Jenå, huvuddomare gångarter, Hella Kuntz, sportrepresentant gångarter, Mikael Nolin, huvuddomare hoppning, Pieter Kersten, sportrepresentant hoppning samt Malena Behring, veterinär ledamot.
Startlista för testridning i hoppning
Startlista för testridning i dressyr
SWB:s information om bruksprovet
Hela bruksprovet går att följa via Equisport (betalkanal)
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på