Hoppning, Ponny
15 augusti 2020 13:28
Ridsportplus

Guldmedaljören Claudia visste inte om hon skulle rida finalen

SM i hoppning”Det känns overkligt”. Så sammanfattar nyblivna svenska mästaren på C-ponny, Claudia Göpert, känslan efter segern i SM. Innan hon åkte hit var hon inte ens säker på att hon skulle rida mer än omgång 1.

Guldmedaljören Claudia visste inte om hon skulle rida finalen
Claudia Göpert och Munsboro Spare Time är svensk mästare i hoppning C-ponny. Foto: Roland Thunholm

Hej, den här artikeln tillhör Ridsport Plus - vårt låsta material.

För att snabbt läsa vidare har du två möjligheter:

Redan prenumerant?

Prenumerera på Ridsport

Det blev omhoppning om medaljerna för de tre C-ponnyryttare, som alla hade fyra fel efter de tre omgångarna.

Claudia Göpert från Värnamobygdens Ryttarförening var ensam om att sätta nollan tillsammans med Munsboro Spare Time (ISH, sto f 2007, imp Irland, äg Clara Göpert).
− Det känns overkligt. Jag har aldrig hoppat den här höjden förut, och inte ponnyn heller, så jag visste inte om jag skulle hoppa mer än en omgång, säger hon efteråt.

Däremot har hon tränat en del på vattengrav.

Equestrian Sport
Claudia Göpert tackar sin ponny Munsboro Spare Time efter segern. Foto: Roland Thunholm

− Det har varit spännande och roligt att rida SM. Det var första gången jag startade SM, och första gången jag red i Falsterbo, säger 15-åriga Claudia som hoppas att det blir fler gånger, eftersom hon vill satsa på en ryttarkarriär.

Equestrian Sport
Rebecca Falk Lagercranz och Niva blev silvermedaljörer i kategori C. Foto: Roland Thunholm

Silvermedaljen i kategori C gick till Rebecca Falck Lagercrantz och Niva från Jump Club Ridsportförening.
− Särskilt grundomgången kändes jättebra. Sedan var jag först ut i omhoppningen, så det var vinna eller försvinna. Det var surt med nedslaget, men jag är nöjd, säger Rebecca som ridit SM-finaler tidigare men aldrig tagit medalj.
− Min ponny är helt fantastisk. Jag har haft henne i tre år och vi har sällan mer än ett ner när vi tävlar.

Equestrian Sport
De är tävlingsmänniskor båda två, bronsmedaljören Alicia Svensson och pappa Daniel. Foto: Roland Thunholm

Bronsmedaljören heter Alicia Svensson. Hon coachas av pappa Daniel Svensson som rider SM-final för seniorer i morgon.
− Vi är tävlingsmänniskor båda två, och nu är i alla fall en medalj säkrad i familjen, konstaterar Alicia.
− Jag är nöjd med min runda, men jag var nära att glömma ett hinder i omhoppningen.

Alicia har inte haft ponnyn Young Dylan mer än tre månader. Tidigare har hon tävlat B-ponny.
− Att vara coach är nästan en större urladdning än att tävla själv, säger Daniel Svensson, som inte bara hjälper dottern utan även andra ryttare på SM.
− Det mesta har varit väldigt bra här. Warm upen var lite rörig, men i övrigt har det varit jättebra och banan är fin, summerar han.

Equestrian Sport
Ärevarv med Claudia Göpert och Munsboro Spare Time i täten. Foto: Roland Thunholm.

 

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

mer ur temat Allt från SM i Falsterbo (48)

BESTÄLL NU

Köp Ridsport Komplett från 123 kr i månaden
Hingstar Online

Just nu 93 hingstar i vår databas

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym

Ridsport digital

99:- i månaden