Dressyr
21 februari 2020 16:32

Rutinerade Marika Martinsson gjorde debut på GHS

GHS 2020Det var första gången i Scandinavium för den rutinerade dressyrryttaren Marika Martinsson, när hon red in på arenan i 6-årsklassen för unga dressyrhästar. ”Det var jätteroligt och jag kände mig lugn och närvarande på ett sätt som jag kanske inte gjorde när jag var yngre”, säger hon efter ritten.

Rutinerade Marika Martinsson gjorde debut på GHS
Marika Martinsson red sin Biscotti i 6-årsdressyren på Gothenburg Horse Show. Foto: Roland Thunholm

Hej, kul att du vill läsa artikeln!

Den tillhör Ridsport Plus - logga in, prenumerera eller köp artikeln för att läsa vidare.

Marika Martinsson har precis lämnat arenan efter att ha ridit sin Biscotti (SWB f 2014 sto e Bocelli (SWB) – Saigon uppf Johnny Hagelin äg Tranhults dressyrstall) inför de fyra domarna Christoph Hess, Jan Ove Olsson, Annette Fransén Iacobaeus och Susanne Baarup.

Hon red ut med ett leende efter att ha hört domaren Christoph Hess säga att detta var en häst han gärna själv skulle rida.
− Hon har en härlig potential, löd hans omdöme.

Poängen blev 81,8 procent med högsta poäng, 8,7, för skritten.

En dröm som liten

− Det kändes väldigt bra, och jag har en fantastisk häst, säger Marika Martinsson till Ridsport när hon kommit ut från arenan.
− Även om jag har ridit unghäst-VM och tävlat i Globen så har jag aldrig ridit i Scandinavium, och det har ju varit en dröm sedan jag var liten och satt på läktaren.
− Bara att få komma in på en sådan här bana är en härlig känsla, och min häst svarade väldigt fint på det.

Vill göra rätt

Marika har bara berömmande ord om sin häst, det enda stoet i startfältet bland de 6-åriga hästarna.
− Hon har en hög arbetsmoral och en fin inställning. Hon vill så gärna göra rätt, och vi kommunicerar väldigt bra. Det jag sänder ut fångar hon upp.

Hon har en hög arbetsmoral och en fin inställning

Marika Martinsson är med sina 51 år en rutinerad dressyrryttare, men efter att hennes  Grand Prix-häst Salomon dog för tre år sedan har hon inte haft någon häst på den nivån.
− Nu har jag två hästar lite äldre än Biscotti som är på väg upp i klasserna, så jag hoppas snart vara tillbaka.

Hittat ett lugn

Den tydliga värmländskan avslöjar Marikas ursprung, Arvika i Värmland, även om hon numera bor i Jönköping med lite närmare till tävlingar, och till tränaren Cecilia Kristoffersen.
− Med åren har jag också fått ett annat lugn. Jag hinner tänka under ritten och känner mig närvarande på ett annat sätt än jag gjorde för ett antal år sedan.
− Jag kunde också lyssna på och ta in vad Christoph Hess sa, och det var fina ord, säger Marika Martinsson.

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

mer ur temat Upplev hästfesten i Scandinavium igen (60)

Hingstar Online

Just nu 78 hingstar i vår databas

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym